Hocalı Katliamı Belgesellerle Anılacak

Hocalı Katliamı, 24. Yıldönümünde İstanbul’da anılıyor. “Hocalı için Adalet” kampanyası dahilinde TEAS’ın (Avrupa Azerbaycan Topluluğu) katkılarıyla gerçekleştirilecek etkinlikte “Hocalı Tanıkları; Gerçeğin Gözyaşları” belgeseli ücretsiz olarak gösterilecek.

Kanyon Cinemaximum sinemalarında 26 Şubat akşamı yapılacak anma gecesinde belgeseli izlemek için https://hocali2016.eventbrite.co.ukadresinden kayıt olmak gerekiyor.

1992 yılında 613 sivilin hayatını kaybetmesine sebep olan Hocalı Katliamı’nı anlatan “Hocalı Tanıklar: Gerçeğin Gözyaşları” belgeselinde katliamın ve Ermeni zulmünün yara izlerini halen taşıyan tanıklarla röportajları yer alıyor. Katliamda hayatını kaybedenlerin 106’sı kadın, 63’ü çocuk ve 70’i yaşlı kişilerden oluşuyordu.

Şimdiye kadar işgale karşı dört Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararının kabul edilmesine karşın Ermenistan, Dağlık Karabağ’ı ve çevresindeki yedi ilçeyi işgal etmeye halen devam ediyor. Şu anda Azerbaycan topraklarının yüzde 20’si işgal altında, bir milyona yakın mülteci göç etmek zorunda bırakılmış ve Azerbaycan’ın çeşitli bölgelerine yayılmış durumda. Anma Gecesi, Hocalı Katliamı kurbanlarına ve eve dönmek dışında başka bir isteği olmayan yüz binlerce Azerbaycanlı’ya ithaf edilecek.

Hocalı Anma Gecesi Belgesel Programı

26 Şubat 2016, Cuma

Kanyon Cinemaximum, Salon 2

Seanslar

19:30 Hocalı Tanıkları: Gerçeğin Gözyaşları

20:15 Sonsuz Koridor

21:15 Hocalı Tanıkları: Gerçeğin Gözyaşları

Ücretsiz Kayıt https://hocali2016.eventbrite.co.uk

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir