‘Himbalar’a ABD’den İki Ödül!

TRT tarafından hazırlanan “Son Kabileler: Himbalar” belgeseli, ABD’de düzenlenen LosAngeles Cinematography Awards 2020’den iki büyük ödülle döndü.

Yapımcılığını Güven Aksu, yönetmenliğini Ebru Çakırkaya ve görüntü yönetmenliğini MazlumDemirbağ’ın yaptığı “Son Kabileler: Himbalar” belgeseli, Los Angeles Cinematography Awards2020’de “En İyi Uzun Metraj Film” ve “En İyi Belgesel Sinematografi” ödüllerini kazandı.

TRT belgesellerinin uluslararası başarıları Ulusal ve uluslararası film festivallerinde ses getirmeye devam TRT, hazırladığı hem ortak hem de iç yapım projelerini aldığı ödüllerle taçlandırıyor. TRT’nin yakın tarihte Afrika’da çekimlerini yaptığı belgeseller ulusal ve uluslararası alanda büyük başarı elde etti.

“Namibya” belgeseli, TRT ve Namibya Yayın Kuruluşu NBC’nin 2015’te imzaladığı iş birliği protokolü çerçevesinde ve T. C. Windhoek Büyükelçiliği himayelerinde TRT İç Yapımlar Koordinatörlüğü tarafından hazırlandı. 4K formatında çekilen belgeselin 2017’de Ankara’dave Windhoek’te galası düzenlendi. “Namibya” belgeseli 2018 yılı Türkiye Yazarlar Birliği “YılınTelevizyon Belgeseli” ödülünü aldı.

Namibya’da çekilen ilk Türk doğa belgeseli olan “Namibya”nın ardından iki kurum, iş birliği protokolünü 2017 yılında yeniledi. Bu kapsamda “Son Kabileler” adlı belgesel, Namibya’nın kültürel zenginlikleri olan Ju’ / Hoansi – San ve Himba kabilelerini 4K formatında ekrana taşıdı.

TRT Belgesel için hazırlanan “Son Kabileler: Ju’ / Hoansi – San” belgeseli 2019’da; AvrupaSinematografi Ödülleri “En İyi Belgesel Sinematografi”, ARFF Amsterdam UluslararasıÖdülleri “En İyi Uzun Metraj Belgesel”, İtalya ONIROS Film Ödülleri “En İyi Uzun MetrajBelgesel” ve “En İyi Etnografik Film” gibi birçok ödüle layık görüldü.

Son olarak Son Kabileler belgeselinin “Himbalar” yapımı ise Los Angeles CinematographyAwards 2020’de “En İyi Uzun Metraj Film” ve “En İyi Belgesel Sinematografi” ödüllerinikazandı.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir