10 Filmde Haluk Bilginer

47. Uluslararası Emmy Ödülleri’nde Şahsiyet dizisindeki performansıyla en iyi erkek oyuncu seçilen Haluk Bilginer’in sinema kariyerinde canlandırdığı unutulmaz karakterler herkesin malumu. Her izleyicinin duygu dünyasında yer edecek kadar çok çeşitli bir oyunculuk geçmişi ile herhangi bir kalıba sığdırılamayacak türden bir isim için en iyi veya en sevilen türünden bir seçki hazırlamak oldukça zor. Yine de Bilginer’in akıllarda en çok yer ettiği düşünülen sinema performansları sizler için derlendi.

(Filmler, kronolojik olarak sıralanmıştır.)

1- MASUMİYET (1997)

Yusuf, namus cinayeti nedeniyle girdiği hapishaneden çıktıktan sonra amaçsız bir hayatın içerisinde bulur kendini. Bir pansiyon köşesinde tanıdığı Bekir ve Uğur’un hayatına girdikten sonra bambaşka bir yaşantıya sürüklenir. Filmde, Haluk Bilginer’in canlandırdığı Bekir karakteri, Uğur’a saplantılı bir adamdır. Fakat akıp giden zaman içerisinde bu saplantılarının kurbanı olur. Bekir karakterinin film içerisindeki tiradı akıllardaki yerini hala korumaktadır. Zeki Demirkubuz yönetimindeki film, ülke içerisinde pek çok ödüle layık görülmüştü.

2- FİLLER VE ÇİMEN (2001)

Derviş Zaim yönetimindeki film, kirli bir ortamda ayakta kalmaya çalışan masum insanların yaşamına odaklıyor kamerasını. Mafya lideri Sabit karakterine hayat veren Bilginer, amaca yönelik acımasız bir ruh halini fazlasıyla aktarıyor izleyiciye. Filmin genel yapısı içerisinde fazla öne çıkmayan ama varlığı ile birlikte filmin soğuk rüzgarına ciddi ölçekte katkı sunuyor.

3- NEREDESİN FİRUZE (2004)

İyiden iyiye çökme noktasına gelen Unkapanı kaset piyasasının adım adım yok oluşa doğru gidişine odaklanan filmde Hayri ve Osman’ın bocalama hikâyesi merkeze alınır. Filmde Hayri karakterini canlandıran Bilginer, oyunculuğu ile filmi sürükleyen karakterler içerisinde kendisini açık ara belli eder. Filmin parlak ve masalsı iklimi, ana öykünün önüne geçiyor olsa da Bilginer’in performansı aradaki bu farkın kapanması konusunda büyük bir destek sunuyor.

4- KISIK ATEŞTE 15 DAKİKA (2005)

Bir Fransız lokantasında 15 dakika içerisinde yaşanan olayların masaya yatırıldığı filmin yönetmeni Neco Çelik. Sinemamızın sevilen isimlerini bir araya getiren filmde karakterler genel olarak yerel iklimi es geçen bir dil ile performanslarını sergiliyor olsalar da, Muhtar karakterini canlandıran Haluk Bilginer, bu algının filmin tamamına sirayet etmesine engel teşkil edecek bir performans sunuyor izleyiciye.

5- HIRSIZ VAR (2005)

Zengin oyuncu kadrosu ile dikkatleri üzerine çeken film yerli bir polisiye komedi türünde. Filmde Seçkin karakterini canlandıran Bilginer, farklı bir oyunculuk denemesi ile performansını sergiliyor ve genel akış göz önüne alındığında varlığıyla yer yer filmin önüne geçiyor.

6- HACİVAT KARAGÖZ HACİVAT NEDEN ÖLDÜRÜLDÜ? (2006)

14. Yüzyılın Bursa’sında, Moğol tehlikesinin mevcut olduğu bir iklimde geçen filmde sinirli Karagöz, fırsatçı Hacivat ile tanışır ve bu tanışıklığın meyvesi olan konuşmaları halk arasında ünlenir. Zamanla şöhretin soğuk yüzü ile karşılaşırlar. Ezel Akay yönetimindeki filmde Karagöz’ü canlandıran Bilginer, Karagöz’ün o alışılageldik aksi tutumunu başarılı bir performansla izleyiciye aktarıyor.

7- POLİS (2007)

Onur Ünlü’nün uzun metrajlı ilk filmi olan Polis, polislik mesleğinde artık son demlerini yaşayan Musa Rami’nin mücadelesini anlatıyor. Filmin dil olarak izleyici ile kısa sürede bütünleşme konusunda zamana ihtiyacı olabilecekken Bilginer’in hayat verdiği Musa Rami karakterinin ilgi çekici yaşantısı izleyici için bir nebze soluk alma fırsatı sunuyor.

8- KIŞ UYKUSU (2014)

Emekli bir tiyatrocu olan Aydın,babasından kalan oteli işletmek için Kapadokya’ya döner ve zamanını yerel gazetedeki köşe yazıları ile tiyatro tarihi kitabını yazmaya vakfeder. Kış mevsimi anbean bastırdıkça eşi Nihal ve kız kardeşi Necla ile yaşadığı gerilimlerle uzak diyarları hayal etmeye başlar. Nuri Bilge Ceylan’ın Cannes Film Festivali fatihi olan Bir Zamanlar Anadolu filminde Aydın karakterini canlandıran Bilginer, film içerisinde Aydın’ın akli ve ruhi neredeyse tüm bileşenlerine nüfuz edilebilecek ölçekte yalın ve etkileyici bir performans sergiler.

9- CİNGÖZ RECAİ: BİR EFSANENİN DÖNÜŞÜ (2017)

Cingöz Recai’nin yeni maceralarının anlatıldığı Onur Ünlü yönetimindeki filmde Cingöz Recai’nin ensesine yapışan karakter Bilginer’in canlandırdığı Baş Komiser Mehmet Rıza’dır. Filmin genel akışı biraz abartılı olsa da, yalın ve kendinden emin performansı Bilginer’in en bilinen karakteristik özelliklerinden olarak izleyicinin anbean hissettiği bir durum oluyor. 

10- NUH TEPESİ (2019)

Cenk Ertürk yönetimindeki Nuh Tepesi, Ömer’in aile bireyleri ile olan ilişkisini yansıtıyor beyazperdeye. Topladığı ödüllerle adından sıklıkla söz ettiren filmde Bilginer, İbrahim karakterini canlandırıyor. İzleyici bu filmde, Bilginer’in zengin bir kadro içerisinde ayakları yere sağlam basan ve alışılageldik bir performansına tanıklık ediyor.

1986 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden 2008 yılında mezun oldu. Öğrencilik yıllarından itibaren çeşitli film atölyeleri ve akademi çalışmalarına katıldı. Çeşitli kurumsal firmalarda sürdürdüğü profesyonel iş yaşantısı ile birlikte 2012 yılından bu yana Film Arası Dergisi’nde film kritikleri ve çeşitli sinemasal araştırmalar yazmaktadır. Aralık 2013 döneminden itibaren derginin Yayın Kurulu Üyesi’dir. İngilizce bilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir