Güncel Romanya Sineması İstanbul’da

Akbank Sanat, 09-26 Kasım 2019 tarihleri arasında, İstanbul “Dimitrie Cantemir” Romen Kültür Merkezi’nin katkılarıyla, güncel Romanya Sineması’ndan beş seçkin filmi sinemaseverlerle buluşturuyor.

Program

9 Kasım Cumartesi 15.00

Le Concert / Konser (2009) 120′

Yönetmen: Radu Mihaileanu

Yıllar önce, Andrei Simoniovich Filipov, Bolshoi Orkestrası şefiyken, Yahudi müzisyenlerle çalıştığı için kovulmuştur. Şimdi ise, bir bina sorumlusu olarak, orkestra üyelerinin Paris’e davet edildiği haberini alır. Bunun üzerine, o zaman çalıştığı müzisyenleri bir araya getirir ve şimdiki orkestra üyeleriyle değişim yapmayı planlar. Hem de güzel bir virtüözün onlara katılacağını umarak .

Film Fransızca ve Rusça orijinal, Türkçe altyazılı olarak gösterilecektir.

14 Kasım Perşembe 19.00

Morometeii 2/ Moretemei Ailesi 2 (2018) 110′

Yönetmen: Stere Gulea

1987 yılında çevrilmiş olan Moromete Ailesi filminin devamı olan bu filmde, 2. Dünya Savaşı sonrasında, Romanya’nın komünizmle yönetildiği bir dönemde, Moromete Ailesi’nin yaşadıklarına tanık oluyoruz.

16 Kasım Cumartesi 15.00

Thou Shalt Not Kill / Öldürmeyeceksin (2018) 120′

Yönetmen: Gabi Virginia Sarga, Catalin Rotaru

Bükreş’teki bir hastanede görev yapan genç ve idealist cerrah Cristian, başarılı geçen ameliyatların sonra beklenmedik şekilde gerçekleşen hasta ölümlerinden rahatsız olan tek kişidir. Buna hastanenin yıllardır kullandığı etkisiz biyositlerin sebep olduğunu keşfeder ve bu durumu herkese duyurmaya çalışır. Ne var ki insanlar olaya duyarsızlık gösterir.

21 Kasım Perşembe 19.00

Pup-o, ma! (2018) 90′

Yönetmen: Camelia Popa

Rachitele Köyü’ndeki bir inanışa göre Yün Günü’n de bir kızı öperseniz, o sizin eşiniz olacaktır. Üç çoban, birini öpebilmek için, olası tüm yolları dener.

26 Kasım Salı 19.00

Coboram La Prima /Yanımda (2018) 84′

Yönetmen: Camelia Popa

Collective Club’daki yangından sonraki sabah, bir yeraltı treni istasyonlar arasında durur. Yolcular birbirleriyle iletişime geçmek ve yardımlaşmak durumunda kalırlar. Tanımadığımız insanlarla bile paylaşabileceğimiz çok şey olabileceğini konu edinen bir film.

Filmler alt yazılı olarak gösterilecektir. Gösterimler ücretli olarak gerçekleştirilecektir.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir