Gözleri Kapalı Film İzlediler

Kastamonu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” nedeniyle “Benim Dünyam” adlı film sesli ve betimlemeli olarak gösterimi gerçekleştirildi.

Engellilerin topluma etkin ve sorumlu olarak katılımına olanak sağlamanın çağdaş bir yükümlülük olduğunun bilinciyle, Kastamonu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” kapsamında Kastamonu Belediyesi Nikah Salonunda 400 kişinin katılımıyla “Benim Dünyam” adlı film sesli ve betimlemeli olarak gösterimi gerçekleştirildi.

Gösterimi gerçekleştirilen sinema filminde Sesli Betimleme Derneği tarafından filmin üzerinde yapılan düzenlemeler ile görme engellilerin konuyu daha iyi anlamasını sağlanıyor, “Elini masaya koydu”, “Daktiloyla yazmaya başladı”, “Suya dokundu” gibi betimlemeler ekleniyor. İşitme engeliler için ise işaret dili yerleştiriliyor.
Film, yaklaşık 2 saat sürdü ve filmi davetliler, dağıtılan göz bantlarıyla gözleri kapalı seyretti. 3 Aralık Dünya Engelliler Gününe özel gösterimi gerçekleştirilen filmin amacı seyircilerin yılda bir defa da olsa kendilerini görme engellilerin yerine koymaya çalışması hedefleniyor.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir