Görme Engelliler İçin Senaryo Atölyesi

Ankara Engelsiz Filmler Festivali, görme engelli sinemaseverlerle bir senaryo atölyesi gerçekleştiriyor.

Sinemaya ilgi duyan, bir fikri ve hikayesi olan ve senaryo yazmak isteyen 10 görme engelli gencin katılımı ile düzenlenecek atölye, engelli sinemaseverlerin sinema alanında bilgi ve becerilerini geliştirmek ve sinemasal üretimlerini teşvik etmek amacını taşıyor.

10 Görme Engelli Genç Senaryo Yazmayı Öğreniyor

British Council işbirliğiyle düzenlenecek atölyede katılımcılara fikir aşamasından başlayarak senaryo yazım pratiklerini nasıl geliştirebilecekleri konusunda temel senaryo eğitimi verilecek.

Atölye boyunca katılımcılar öncelikle film hikayesi nasıl tasarlanır, dramatik yapı nedir, sinopsis ve tretman nasıl yazılır , karakterler nasıl yaratılır, diyalog nasıl yazılır gibi temel senaryo bilgilerini öğrenecekler. Bu teorik bilgilere eğlenceli yazma alıştırmaları eşlik edecek. Dünya sinemasından önemli filmlerin sesli betimlenmiş sahneleri yorumlandıktan sonra katılımcılar kişisel deneyimlerinden yola çıkarak kendi senaryo fikirlerini oluşturacak ve bu fikri geliştirerek kendi öykülerini yaratacaklar.

Tüm katılımcıların etkin olmasını sağlayan keyifli yöntemler içerecek atölye sırasında her katılımcı, içinde gizlenmiş olan yaratıcı potansiyeli keşfedecek.

24 Nisan 2015 Cuma günü saat 12:00 – 16:00 arasında Ulucanlar Cezaevi Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek atölyeye 15 yaşından büyük olan ve senaryo yazımına ilgi duyan tüm görme engelli sinemaseverler katılabilir.
Sınırlı sayıda katılımcı için uygun olan atölyeye başvuru ve ayrıntılı bilgi için event@puruli.co adresine mail atabilirsiniz.

Senaryo Eğitmeni Ceyda Aşar

Senaryo atölyesinin yürütücülüğünü “herkes senaryo yazabilir” ilkesiyle yola çıkan senarist ve sinema yazarı Ceyda Aşar yapıyor. Çeşitli dergi ve gazetelerde sinema yazarlığı yapan, SİYAD (Sinema Yazarları Derneği) üyesi Aşar, bu yıl Ankara Engelsiz Filmler Festivali’nde gösterilecek Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku filminin hikâyesine ve senaryosuna yönetmenle birlikte imza attı. Aşar’ın Küçük Bir Hata isimli uzun metraj film senaryosu !f Sundance Screenwriters’s Lab’e, Türkiye’den seçilen üç projeden biri oldu. 2013 yılında Cermodern’de Film Analizi ve Sinema Eleştirmenliği eğitimi veren Aşar halen, İstanbul GalataPerform’da senaryo atölyesi çalışmalarını sürdürüyor.
Atölye Çalışmaları ve Film Gösterimleri Ücretsiz

Ankara Engelsiz Filmler Festivali geçen sene olduğu gibi bu sene de tüm etkinliklerini ücretsiz olarak seyircilerin beğenisine sunuyor. Festivaldeki atölye çalışmaları ve film gösterimlerinin tamamı ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

Gösterimlerine Çağdaş Sanatlar Merkezi ile Ulucanlar Cezaevi Sinema Salonu’nun ev sahipliği yaptığı Ankara Engelsiz Filmler Festivali’nde tüm filmler görme engeli olanlar için sesli betimleme, işitme engeli olanlar içinse işaret dili ve ayrıntılı altyazı eşliğinde gösteriliyor.

Ankara Engelsiz Filmler Festivali, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın himayesinde, Halkbank ana sponsorluğunda gerçekleştiriliyor. Festival hakkında ayrıntılı bilgiye www.engelsizfestival.com adresinden ulaşabilir, Facebook ve Twitter hesaplarından duyuruları takip edebilirsiniz.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir