Garajdan Sinema Salonu Yaptılar

Adnan Menderes Üniversitesi’nde Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğretim görevlisi Mustafa Aslan ile ADÜ Aydın MYO Çocuk Gelişimi Bölümü öğretim üyesi Psikolog Çiğdem Aslan, otomobilleri için kullandıkları garajı sinemaya çevirerek hafta sonlarını ve derslerden arta kalan zamanlarını şehrin çocuklarını ayırdı. Sabit 26 koltuğu bulunan 50 kişilik sinemanın Aydın’daki başta dezavantajlı çocuklar olmak üzere öğrencilere ve ailelerine hizmet vereceği belirtildi.

‘Çocuklar Arabalardan Daha Değerlidir Diyerek Garajdan Arabaları Çıkardık’

Bugün çocuklara yapılan en büyük kötülüklerden birinin çocukların elinde kumanda 5-6 saat televizyonda istediği kanal ve film ya da programı izleyebiliyor olması olduğunu belirten Doç. Dr. Mustafa Aslan, “Maalesef bilinçsizce kendimizi ve çocuklarımızı teslim ettiğimiz ekranlar nedeniyle kimse kendisine uygun yaşı yaşayamaz duruma geldi. Birçok filmde izlerken hissedemediğimiz ancak bilinçaltımıza yerleşen pek çok olumsuzluklar var. Bu olumsuzluklarla kendi çapımızda da olsa mücadele edebilmek için ilk olarak çocuklar arabalardan daha değerlidir diyerek garajdan arabaları çıkardık. Bu alanı çocukların hem uygun film izleyebileceği hem de filmlerdeki tehlikelerin öğretilebileceği bir sinema ve eğitim alanı oluşturduk. Artık hafta sonları belirli program dâhilinde hem çocukları zararsız filmlerle buluşturmayı hem de ailelerini bazı filmlerdeki zararı anlatmaya çalışacağız” dedi.

‘Çocukları Televizyon ve Sinema Yolu İle Enjekte Edilmek İstenen Zehirden Korumaya Çalışacağız’

Mustafa Aslan, “Maalesef dış güçler yeni nesli dijital oyunlar, televizyon ve sinema filmleri başta olmak üzere dijital varlıklarla ele geçirmeye çalışıyor. Ben sinema ve televizyon alanında öğretim üyeliği yapıyorum, eşim Çiğdem hanım da çocuk psikolojisi üzerinde eğitim veriyor. Bizim de 2 çocuğumuz var. Öncelikle kendi çocuklarımızdan başlayarak Aydın’da ulaşabildiğimiz tüm çocukları televizyon ve sinema yolu ile enjekte edilmek istenen zehirden korumaya çalışacağız” dedi.

Garaj Sinema’nın İlk Etkinliği Çizgi Sinema Atölyesi

“Sinema ve Psikoloji” üzerine yoğun okumaların yapılacağı Garaj Sinema’nın ilk etkinliği, bu hafta Kasım ara tatilinde olan çocuklara yönelik planlandı. 23 Kasım Cumartesi günü saat 12:30’da başlayacak Çizgi-Sinema Atölyesine 9-13 yaşlarında 30 öğrenci katılacak. Başvuruların internet üzerinden alındığı atölyeye katılım için herhangi bir ücret talep edilmiyor. Sinemada hareket, çizgi film yapım süreci, karakter oluşturma ve çizgi film karakterlerinin psikolojik analizinin çocukların ilgisine çekecek örneklerle anlatılacağı atölye 9-13 yaş aralığındaki çocukluların bilişsel sevileri dikkate alınarak hazırlandı.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir