Finalist Projeler Belli Oldu!

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü desteği, TÜRSAK Vakfı’nın danışmanlığı ve iş birliği ile sinema öğrencilerinin kısa film projelerini hayata geçirmeleri amacıylafarkındalık yaratan “Geleceğin Sineması” yarışmasındafinale kalan 10 projenin sahibi,ana jüri toplantısı sonucu belirlendi.

Sinema öğrencilerinin nitelikli kısa filmler yapabilmeleri için gerekli maddi ve ayni imkanları yaratabilmek adına T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel MüdürlüğüdesteğiileTürkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK)’nın danışmanlığı ve iş birliğiyle bu yıl 18. kez düzenlenen Geleceğin Sineması yarışmasındadestek almaya hak kazanan isimler açıklandı. Senaryolarını kısa filme çekme hayalleri kuran10 ismin projesi, 3HaziranPerşembegünü gerçekleştirilen ana jüri toplantısının ardından belli oldu. Toplantı öncesi ana jüri üyelerine projelerinin üçer dakikalık sunumlarını gerçekleştiren öğrenciler, hem kendilerini tanıtma hem de filmlerini nasıl hayata geçireceklerini anlatma şansı buldu.Öğrencilerin gerçekleştirdiği sunumlar sonrasında iseana jüri üyeleri,finale kalan 10 projeyibelirledi.

20 proje arasından finale kalmaya hak kazanan 10 isim, BKM CEO’su ve TÜRSAK Vakfı Yönetim Kurulu ÜyesiZümrüt Arol Bekçebaşkanlığında;Nişantaşı Üniversitesi / Radyo, TV-Sinema Bölüm Başkanı ve Dekan YardımcısıBurcu Kurtiş, Yönetmen ve Senarist Emre Kavuk, Oyuncu Yiğit Kirazcı ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdür Yardımcısı Selçuk Yavuzkanat‘ınyer aldığı ana jüri tarafından belirlendi.

Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden öğrencilerin kurmaca, deneysel, belgesel ve animasyon türündeki projeleriyle katılım gösterdiği yarışmadaDeniz Altun’unAhadî, Seher Davran’ınAnahtarlar, Yalçın Dilsiz’inArmonika, Hakan Erdal’ın Bagajdaki Yabancı, Emirhan Cangül’ün Balık, Ayşenur Karasu’nun Biz Bir Aileyiz, Cüneyt Işık’ın Kuş Olsam, Furkan Rıza Demirel’in Manşet, Tuvana Simin Günay’ın Uzak İklimlerin Kokusu ve Esen Demir’in Yankıadlı senaryolarıaltışar bin TL maddi destek ve danışmanlık desteği almaya hak kazandı.

 

Altışar Bin TL Destek Kazanan 10 İsim Senaryosunu Filme Çekecek

18 yıldır T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) iş birliğiyle gerçekleştirilenGeleceğin Sineması’nda bualtışar bin TL maddi destek ve danışmanlık desteğikazanan 10 projenin sahibi, kısa filmlerini çekecek ve sonrasında da danışmanlık desteği alacak18. Geleceğin Sineması’nda kısa filmlerini çeken 10 genç sinemacı arasından dereceye giren ilk üç isim, önümüzdeki aylarda gerçekleştirilecek ödül töreninde belli olacak.

Yarışmayla ilgili ayrıntılı bilgiler ve güncel duyurular geleceginsinemasi.comadresi ve TÜRSAK Vakfı’nın sosyal medya hesaplarından takip edilebilir.

18. Geleceğin Sineması Kazananları

 

NOPROJE ADIİSİM SOYİSİM
1AhadîDeniz Altun
2AnahtarlarSeher Davran
3ArmonikaYalçın Dilsiz
4Bagajdaki YabancıHakan Erdal
5BalıkEmirhan Cangül
6Biz Bir AileyizAyşenur Karasu
7Kuş OlsamCüneyt Işık
8ManşetFurkan Rıza Demirel
9Uzak İklimlerin KokusuTuvana Simin Günay
10YankıEsen Demir

 

Türsak Hakkında

1991 yılında, sinema, televizyon, güzel sanatlar, basın, iş ve politika dünyasından tanınmış 215 üyenin katılımıyla kurulan Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı – TÜRSAK; 30. yılını doldurmuş olan özerk bir vakıftır.

Bugüne kadar onlarca değerli yönetmen, yüzlerce sinema öğrencisi ve sektör çalışanı yetiştiren TÜRSAK Vakfı, sektörelendüstriye kaliteli elemanlar kazandırdı. Diğer taraftan sayısız uluslararası festival, film haftası, yarışma, panel, seminer, sempozyum ve atölye gerçekleştiren, yaptığı yayınlar ve yapımlarla sinema sektörüne ve sektörün bilgi birikimine katkıda bulunan vakıf; aynı zamanda 2005-2008 yılları arasında, Türkiye’nin uluslararası tanıtımı adına en kaliteli, en büyük projelerinden biri olan Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin organizasyonunu gerçekleştirdi ve festivale şu anki uluslararası kimliğini kazandırdı; festivale kazandırdığı film marketle festivali sinemacıların buluştuğu bir merkez haline getirdi. Kurulduğu günden bugüne kadar ilkeleri ve prensipleri doğrultusunda hareket eden, yegâne amacı halka hizmet etmek olan TÜRSAK Vakfı; gerçekleştirdiği organizasyonlarla kitlelerin bilinçlenmesini sağlayan ve aynı zamanda ülke ekonomisine katkıda bulunan bir vakıftır. TÜRSAK Vakfı, Mart 2021’den itibaren Cemal Okan başkanlığındaki yeni yönetim kurulu tarafından yönetilmektedir.

 

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir