Festival Yolculuğu Devam Ediyor

Fikret Reyhan’ın yazıp yönettiği “Çatlak”ın festival yolculuğu Türkiye ve Almanya’da devam ediyor. 4-12 Kasım tarihlerinde düzenlenecek 32. Ankara Film Festivali’nin Ulusal Uzun Film Yarışması’nda yer alan film, Ankara’da ilk kez seyirciyle buluşacak. “Çatlak” ayrıca, 11-21 Kasım tarihleri arasında 70.si gerçekleşecek Mannheim-Heidelberg Uluslararası Film Festivali’nin sinemanın geleceğine işaret eden On The Rise adlı yarışmalı bölümünde gösterilecek.

En son Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’nde Fikret Reyhan’a KAV Yılın Yönetmeni Ödülü’nü getiren, Temmuz ayında da 40. İstanbul Film Festivali’ndeEn İyi Yönetmen Ödülü’nün yanı sıra En İyi Senaryo Ödülü ve FIPRESCI Ödülü’nü alan “Çatlak”, geçen yıl 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü’ne değer görülmüş ve beş kadın oyuncusuna birden En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazandırmıştı. İstanbul’da aynı binada birlikte yaşayan bir ailenin bir gününü konu alan ve ödenmemiş bir borç üzerinden çatlayan ilişkilerini anlatan filmin ansambl oyuncu kadrosunda, Hakan Salınmış, Hakan Emre Ünal, Tuğçe Yolcu, Süreyya Kilimci, Giray Altınok, Elif Ürse, Mehmet Bilge Aslan, Gülçin Kültür Şahin, Süleyman Karaahmet, Görkem Mertsöz, Emir Ünver, Canan Atalay, Cihat Süvarioğlu ve Taha Bora Elkoca yer alıyor. Festival yolculuğunu sürdüren “Çatlak”ın Türkiye vizyon tarihi ise önümüzdeki günlerde belli olacak.

Fikret Reyhan’ın yazıp yönettiği “Çatlak”ın festival yolculuğu Ankara ve Mannheim-Heidelberg film festivalleriyle devam ediyor. 4-12 Kasım tarihlerinde düzenlenecek 32. Ankara Film Festivali’nin Ulusal Uzun Film Yarışması’nda gösterilecek film, Ankaralı izleyiciyle ilk kez buluşacak.

Film Ankara’nın hemen ardından, Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletindeki Mannheim ve Heidelberg şehirleri tarafından ortaklaşa düzenlenen Mannheim-Heidelberg Uluslararası Film Festivali’nde gösterilecek. Berlinale’den sonra Avrupa’nın en köklü film etkinliği sayılan ve 11-21 Kasım tarihleri arasında 70.si gerçekleşecek festivale Türkiye’den seçilen tek film olan “Çatlak”, ilk ila üçüncü filmlerini çekmiş, farklı bakış açılarına, türlere ve tarzlara açık yönetmenleri bir araya getirerek sinemanın geleceğine işaret eden On The Rise adlı yarışmalı bölümde yer alacak.

Ödenmemiş borcun yarattığı çatlak

2017’de ödüllerle karşılanan “Sarı Sıcak” ile tanıdığımız yazar ve yönetmen Fikret Reyhan’ın ikinci filmi olan “Çatlak”, İstanbul’da aynı binada birlikte yaşayan bir ailenin hikâyesini konu alıyor. Geçmişte ödenmemiş bir borcun aile içinde yarattığı sarsıntıyı tek bir günde anlatan filmin ansambl oyuncu kadrosunda Hakan Salınmış, Hakan Emre Ünal, Tuğçe Yolcu, Süreyya Kilimci, Giray Altınok, Elif Ürse, Mehmet Bilge Aslan, Gülçin Kültür Şahin, Süleyman Karaahmet, Görkem Mertsöz, Emir Ünver, Canan Atalay, Cihat Süvarioğlu ve Taha Bora Elkoca yer alıyor.

En son Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’nde Fikret Reyhan’a KAV Yılın Yönetmeni Ödülü’nü getiren “Çatlak”,Temmuz ayında düzenlenen 40. İstanbul Film Festivali’nin Ulusal Film Yarışması’nda En İyi Yönetmen Ödülü’nün yanı sıra En İyi Senaryo Ödülü ve FIPRESCI Ödülü’nü almıştı. Türkiye’de ilk kez geçen yıl 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde seyirciyle buluşan film, festivalin Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü’ne değer görülmüş ve beş kadın oyuncusuna birden En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazandırmıştı.

Kurgusunu da Fikret Reyhan’ın yaptığı filmin görüntü yönetmenliğini Márton Miklauzic, yardımcı yönetmenliğini Serap Aydoğan, sanat yönetmenliğini Meral Aktan, ses tasarımı ve miksajını Serdar Öngören ve rengini Jano Fekete üstleniyor. Ragıp Türk’ün yürütücü yapımcılığı ve Seda Turan’ın uygulayıcı yapımcılığında gerçekleşen “Çatlak”ın Türkiye gösterim tarihi ise önümüzdeki günlerde belli olacak.

“Çatlak”ın fragmanını buradan izleyebilirsiniz.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir