“Festival Bütçelerinin Artması Lazım”

Sinema yazarı Fırat Sayıcı, “Dünyadaki büyük festivallerle, Türkiye’dekileri karşılaştırmamız için eşit derecede bir bütçe ayrılmış olması gerekir. O noktaya gelebilmemiz için Türkiye’de düzenlenen festivallerin bütçesinin artırılması gerekiyor” dedi.

Sayıcı, salonlarının dolmasının sinemanın gelişimi açısından sevindirici bir gelişme olduğunu aktaran Sayıcı, “Festivalde, Türkiye, Romanya, Sırbistan, Almanya ve Balkan ülkelerinden filmler gösteriliyor. Kısa film seçkisinde birkaç Arap ülkesinden filmler de gördük. Çeşitli ülkelerden filmlerin festivale katılması, Türkiye’deki sinemanın da yol kat etmesi açısından önemli bir adımdır” diye konuştu.

Çanakkale Film Festivali ve Uluslararası Antalya Film Festivali’nin önümüzdeki günlerde düzenleneceğini hatırlatan Sayıcı, şunları kaydetti:

“Cannes ve Munich film festivallerine katıldım. Ayrıca Türkiye’deki film festivallerinde jüri ve sinema yazarı olarak bulundum. Dünyadaki büyük festivallerle, Türkiye’dekileri karşılaştırmamız için eşit derecede bir bütçe ayrılmış olması gerekir. O noktaya gelebilmemiz için Türkiye’de düzenlenen festivallerin bütçesinin artırılması gerekiyor. Bütçenin yanı sıra o festivallere katılacak filmlerin ve sanatçıların çok iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Bunu Türkiye’de başaran birkaç tane festival var. Antalya, Adana Altın Koza ve İstanbul film festivalleri bunların başında geliyor ama ne yazık ki Türkiye’deki festivalleri yurtdışındakilerle kıyaslamamız mümkün değil.”

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir