Ferzan Özpetek Kampanya Başlattı

İtalya’da yaşayan Türk yönetmen Ferzan Özpetek, 20 Şubat gününün corona virüs salgınında fedakarca görev yapan sağlık görevlilerine atfen ‘Beyaz Önlüklüler Günü’ ilan edilmesi için kampanya başlattı.

Ferzan Özpetek, sağlık çalışanları için bir çağrıda bulundu. Özpetek, İtalya’da ilk corona virüs teşhisinin konulduğu 20 Şubat’ın ‘Beyaz Önlüklüler Günü’ ilan edilmesini önerdi.

ÜNLÜ İSİMLER İMZA ATTI

İtalyan Yazarlar ve Editörler Derneği tarafından 21 Nisan’da online olarak imzaya açılacak Özpetek’in bu önerisine; Giorgia Armani, Giuseppe Tornatore, Ornella Muti, Vasconcelos Rossi, Aleksandros Gassman, Carlo Verdone, Renato Zero Al Bano ve Andrea Bocelli gibi birçok ünlü isim de imza attı.

“ANLATTIKLARI ENDİŞE VERİCİYDİ”

Sağlık çalışanlarının her zaman hatırlanması gerektiğini söyleyen Ferzan Özpetek, “Fikir hastalığa yakalananlara yardım etmek için Roma’dan kuzeye giden doktor arkadaşlarımla konuşurken aklıma geldi. Telefonda anlattıkları endişe vericiydi. Bir çok sağlık görevlisi bu uğurda hayatını kaybetti. 10 yıl sonra bir çocuk ‘Beyaz gömlekliler bayramı nedir?’ diye sorduğunda, başkaları için hayatlarını hiçe sayan bu kadınların ve erkeklerin hikâyelerini anlatabilmeliyiz. Hayatını kaybedenleri anmak ama aynı zamanda da hastanede çalışan tüm personele teşekkür edebilmek için yılın bir gününü onlara ayırmamız gerekir diye düşündüm” dedi.

(NTV)

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir