Fas’ta Mustang Filmine Ödül

Fas’ın Sale kentine bu yıl 9’uncusu düzenlenen Uluslararası Kadınlar Film Festivali’nde en iyi senaryo ödülüne, Türk yönetmen ve oyuncu Deniz Gamze Ergüven’in, Türkiye-Fransa-Almanya’da çekilen 97 dakikalık “Mustang” adlı filmi layık görüldü. Ödül törenine, Fas İskan, Şehir Planlama ve Kent politikası Bakanı Mohamed Nabil Benabdallah ile Haberleşme Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mustapha El Khalfi de katılırken, 8 kadından oluşan jürinin başkanlığını Kanadalı yönetmen ve yazar Manon Barbeau yaptı.

En iyi film ödülü ise Mısırlı yönetmen Ahmed Abdallah’ın “Decor” adlı filmine verildi. En iyi kadın oyuncu, Brezilyalı yönetmen Anna Muylaert’in “The seconde mother” filmindeki rolüyle Regina Casé seçildi. En iyi erkek oyuncu ise Mısırlı yönetmen Ahmed Abdallah’ın “Decor” adlı filmindeki rolüyle Maged El Kedwany oldu. Jüri özel ödülünü, İtalyan yönetmen Laura Bispuri’nin “Sworn virgin” adlı filmi aldı.

Kısa metraj Fas filmi dalındaki ödül Faslı yönetmen Asmae El Moudir’in “Bout-a-bout” adlı filmine, uzun metraj Fas filmi dalındaki ödül, Faslı yönetmen Mohamed Mouftakir’in “L’orchestre des aveugles” adlı filmine, belgesel dalındaki ödül ise Ürdünlü yönetmen Yasmin Fedda’nın “Queens of Syria” adlı filmine gitti.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir