Farklı Perspektifler Film Festivali Programı Açıklandı

Katadrom Kültür Sanat ve Sosyal Politikalar Derneği tarafından organize edilen ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen 10 – 15  Nisan 2018 tarihlerinde altıncı kez düzenlenecek Uluslararası Farklı Perspektifler Film Festivali programı açıklandı.

TAKE-AWAY FESTİVAL

Farklı Perspektifler Film Festivali, İstanbul’da başlayıp yıl içinde dünyanın pek çok şehrinde dolaşan, dolayısıyla, katılımcılarına pek çok farklı etkinlikte yer alma fırsatı sunan, take-away bir etkinlik  olma özelliğiyle diğer festivallerden ayrılıyor. Festival bu yıl sürekli misafir edildiği Yogyakarta ve Berlin şehirlerinin yanı sıra, New York ve Vancouver’da da konaklayacak. Festivalin önceki yıllarda ziyaret ettiği şehirler arasında Sofya, Kopenhag, Freiburg, Leipzig, Sao Paolo, Talin, Malatya ve  Edirne de yer alıyor. Kore, Almanya, Lübnan, Belçika, İngiltere, Rusya ve Bulgaristan’dan konuk sinemacılar, festivalin katılmak üzere, İstanbul’a gelecek. .

SALT Galata ve SUPA Suriye Pasajı Festivale Ev Sahipliği Yapıyor

SALT Galata oditoryumunda gerçekleştirilecek ücretsiz film gösterimleri ve atölyelerin yanı sıra SUPA Suriye Pasajı Salon festival etkinliklerine de ev sahipliği yapacak. Festival kapsamında SGDD-ASAM’da da film gösterimleri yapılacak.

Ana Tema “Yaban”

Başladığı yıldan bu yana izleyicisine ve takipçilerine yeni bakış açıları sunmak için çabalayan festivalin 2018 yılı teması ‘yaban’. İnsan-doğa, şehir-doğa, insan-çevre ilişkilerinin yanı sıra, doğal ve yapay fenomenlere ve insanın vahşi yönüne bambaşka bir açıdan bakan filmlerin gösterimi, atölye ve söyleşilerle festival teması derinlemesine değerlendirilecek.

POTLUCK ÖDÜLÜ

Daha önce yarışmasız gösterimlerden oluşan ancak take-away özelliğiyle katılımcılarına dünyanın pek çok yerinde gösterilme olanağı sunan festivalde bu yıl ilk kez ödül verilecek. Festivalin farklı ülkelerden sinemacı ve sinemaseverlerden oluşan seçici kurulunun belirlediği  filmler arasından seçilen birinci filmine verilecek “Potluck Odülü” festivale katılım sayısını ve kalitesini denetim altında tutmak amacıyla talep edilmek zorunda kalınan ve her sene katılım sayısıyla doğru orantılı olarak değişecek olan sembolik katılım ücretinin toplamının birinci filme verilmesi fikriyle ortaya çıktı.

Program Bölümleri

Elliye yakın ülkeden yüze yakın filmin yer aldığı festival programı; Yaban, kültürel görüş ve yaşam farklılıkların ortaya konduğu Kültürel Bakış , hayatın absürt ve mizahi yönlerinin konu edinildiği filmlerinin yer aldığı Gülünç, güçlü kadın öykülerini ve deneyimlerini anlatan Mor Portreler, her türlü ötekileştirmeye ve ayrımcılığa karşı Şemsiye,keskin dönüşlerle tamamen değişen hayatları anlatan Viraj yakın tarih, kişisel tarih ve nostalji üzerine filmlerden derlenen Çok Uzak Çok Yakın ve algıları altüst eden, Melez Algılar bölüm başlıkları altında izleyiciyle buluşacak.

Kısa Filmlerden Uzun Metraj Yapımlara

2013 yılında kısa film festivali olarak başlayan Farklı Perspektifler, son iki yılında programına yıl içerisinde ses getirmiş yerli yapımlardan oluşan uzun metraj bir film seçkisini dahil ediyor. 2018 yılında da Pelin Esmer’in “İşe Yara Bir Şey“,  Aipgiray Uğurlu’nun “Organik Aşk Hikayeleri”, Fikret Reyhan’in “Sarı Sıcak,”Evgenia Tirdatova ve Orhan Tekeoğlu’nun Rudolf Nureyev: Düşlerinin Adası” uzun metraj filmleri festival izleyicisinin beğenisine sunulacak.

Atölyeler

Festival kapsamında düzenlenecek atölyeler şöyle; Siyasal İletişim uzmanı Şeyda Taluk’un, sinemacı ve sinemacı adaylarına hikayelerini, projelerini anlatma ve sunma becerisi kazandırma amaçlayan, Pitching Atölyesi, Almanca-Türkçe internet dergisi Maviblau yazarlarından Navid Linneman tarafından düzenlenecek More than Cats and Dogs, Wild Life in Big Cities / Kedi Köpekten Öte, Şehirlerde Vahşi Yaşam sunumu ve mimar, sanatçı ve kültür gönüllüsü Erdoğan Altındiş tarafından düzenlenecek olan Sürdürülebilir Turizm ve Ayvalık Evleri sunumu.

Film gösterimlerine 10 Nisan 2018 Salı Perşembe günü başlayacak 6. Uluslararası Farklı Perspektifler  Film Festivali  SALT Galata ve SUPA Suriye Pasajı ve SGDD-ASAM: The Association for Solidarity with Asylum Seekers and Migrants / Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği’nde düzenleyeceği film gösterimi ve festival etkinlikleriyle altı gün boyunca İstanbul’daki yerli ve yabancı sinemaseverlere hafızalarda yer edinecek bir festival deneyimi sunacak.

POTLUCK AWARD SHORT LIST / POTLUCK ÖDÜLÜ ADAYLARI

“Calamity”, Séverine De Streyker, Maxime Feyers, Belgium/Belçika, 2017, 22′

“Fifo”, Sacha Ferbus, Jeremy Pufet, Belgium/Belçika , 2017, 12′

“Good Fight, The / İyi Dövüş”, Ben Holman, UK/Birleşik Krallık, 2017, 16′

“In White / Beyazlar İçinde”, Dania Bdeir, “Lebanon/Lübnan, 2016, 15′

“Lady Tat Dances, The / Dans Eden Kadın”, J. Rog, UK/Birleşik Krallık, 2018, 4′

“Vasya”, Andrey Bushnev, Russia/Rusya, 2018, 20′

 

Program, filmler ve ayrıntılar için: https://katadromart.com/

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir