Farklı Perspektifler Film Festivali Başlıyor!

Katadrom Kültür Sanat ve Sosyal Politikalar Derneği tarafından organize edilen  04 – 08 Mart 2020 tarihlerinde sekizinci kez düzenlenecek Uluslararası Farklı  Perspektifler Film Festivali (www.icpsff.com) bugün (4 Mart) başlıyor.

Günde Elli Filmlik Sinema Maratonu

Dünyanın dört bir yanından yüze yakın başarılı kısa film ve 4 uzun metraj filmi içeren festival kapsamında günde elli film ücretsiz olarak izleyici karşısına çıkıyor. 

Çoğu kısa filmin dünya prömiyerinin yapılacağı festivalde gösterimler ücretsiz.

Film gösterimlerinin Beyoğlu FİTAŞ Sinemalarında gerçekleşeceği festivalin atölye ve yan etkinliklerine SUPA Suriye Pasajı Salon ev sahipliği yapıyor.

Beyoğlu FİTAŞ Sinemalarında gerçekleştirilecek film gösterimleri tamamen ücretsiz.

Festival Fragmanı:

Ana Tema: Kent

Başladığı yıldan bu yana izleyicisine ve takipçilerine yeni bakış açıları sunmak için çabalayan festivalin 2020 yılı teması ‘Kent’.  Kent algısı farklı filmlerle izleyicilere aktarılırken festival teması atölye, söyleşilerle zenginleştirilecek.

POTLUCK / POTLAÇ ÖDÜLÜ – Kısacılar Birbirini Destekliyor!

Katadrom, festivale katılım sayısını ve kalitesini denetim altında tutmak amacıyla talep etmek zorunda kaldığı sembolik başvuru ücretini Potluck Ödülü altında en iyi kısa filme veriyor.

2020 POTLAÇ JÜRİSİ

2020 yılı Potlaç yarışmasındaki filmleri değerlendirecek ve en iyi filmi belirleyecek jüri üyeleri; İki Kadın, Bir Sonbahar Hikayesi, Bir Kadının Anatomisi, Bir Erkeğin Anatomisi, Hayal Kurma Dersleri gibi filmlerin yapımcısı Aycan Çetin, Altın Portakal ödüllü Yönetmen Çiğdem Vitrinel,  Ünlü TV ve sinema senaristi ve yazar Gül Abus Semerci, akademisyen ve Sinetopya editörü Işıl Baysan Serim, Anadolu Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü öğretim görevlisi Doç. Dr. Ufuk Küçükcan ve festival direktörü Murat Yıldırım’dan oluşuyor.

Potluck/Potlaç Ödülü’nü kazanan film, festival ödül gecesinde açıklanacak ve festival sosyal medya hesaplarında duyurulacaktır.

Kısa Filmlerden Uzun Metraj Yapımlara

2013 yılında kısa film festivali olarak başlayan Farklı Perspektifler,  geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da programına uzun metraj bir film seçkisini dahil ediyor. 2020 programı dahilinde Orhan Tekeoğlu’nun  Time to Leave/ Vargit Zamanı,  Atara Frish, Heli Hardy, Yasmin Schryer-Ozary, Shira Pajurski ve Shira Porat’ın  Heronie/ Kadın Kahramanlar ve Gili Danon, Efrat Shalom Danon’un  An Ordinary Life/ Normal Bir Hayat uzun metraj filmleri festival takipçileriyle buluşacak.

Take-Away Festival

Farklı Perspektifler Film Festivali, İstanbul’da başlayıp yıl içinde dünyanın pek çok şehrinde dolaşan, dolayısıyla, katılımcılarına pek çok farklı etkinlikte yer alma fırsatı sunan, take-away bir etkinlik olma özelliğiyle diğer festivallerden ayrılıyor.

Festivalin 2020 şehirleri; Berlin, Eskişehir, Yogyakarta, Avanca ve Tahran.

PROGRAM BÖLÜMLERİ

Otuzun üzerinde ülkeden yüze yakın filmin yer aldığı festival programı; Festivalin 2020 teması olan kent ve kentleşmenin insanlar, hayvanlar ve diğer canlılar üzerindeki etkilerini konu edinen Kent, yarışma filmlerinin yer aldığı Potlaç Yarışma, hayatın absürt ve mizahi yönlerinin konu edinildiği filmlerinin olduğu Gülünç, güçlü kadın öykülerini ve deneyimlerini anlatan Mor Portreler, her türlü ötekileştirmeye ve ayrımcılığa karşı Şemsiye, keskin dönüşlerle tamamen değişen hayatları anlatan Viraj, yakın tarih, kişisel tarih ve nostalji üzerine filmlerden derlenen Çok Uzak Çok Yakın ve özgürleştiren ve köleleştiren insan ilişkilerini ve alışkanlıkları aktaran Bağlar bölüm başlıkları altında izleyiciyle buluşacak.

Atölyeler ve özel seçkiler

Festival kapsamında MaviBlau tarafından Who is my City?/ Benim Şehrim? adlı bir atölye düzenlenecek.

Her yıl olduğu gibi bu yılda SGDD-ASAM Dolapdere şubesinde festival programdan özel bir seçki sığınmacı ve göçmen izleyicilere sunulacak.

04 Mart 2020 Çarşamba günü başlayacak 8. Uluslararası Farklı  Perspektifler  Film  Festivali Beyoğlu FİTAŞ Sinemaları, SUPA Suriye Pasajı ve SGDD-ASAM Dolapdere de düzenleyeceği film gösterimi ve festival etkinlikleriyle beş gün boyunca sinemaseverlere farklı bir festival deneyimi daha sunacak.

Festivalde yer alan bütün filmlere ulaşmak için tıklayın.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir