Eskişehir Sinema Günleri Başlıyor

Katadrom Kültür Sanat ve Sosyal Politikalar Derneği’nin, Tepebaşı Belediyesi işbirliğiyle, sinema  başta olmak üzere, sanatın çeşitli dallarında üretim yapmak isteyen sanatçılara huzurlu bir ortam ve profesyonel danışmanlık sağlamak amacıyla Tepebaşı  Belediyesi Yaşam Köyü’nde, kurduğu Katadrom Art Colony,  Sinema Günleri’yle, Eskişehir’in ve Tepebaşı’nın zengin kültür sanat yaşamına yeni renkler katmaya hazırlanıyor.

29 Kasım – 2 Aralık 2019 tarihlerinde gerçekleşecek olan Eskişehir Sinema Günleri gerek zengin içeriği, gerek konuklarıyla Eskişehirlilere dört günlük bir heyecan yaşatacak.

Dostları Yavuz Özkan’ı Anıyor

Eskişehir Sinema Günleri’nin odağında 22 Mayıs’ta kaybettiğimiz sinema ustası Yavuz Özkan yer alıyor. Maden, Yengeç Sepeti, Bir Erkeğin Anatomisi ve Hayal Kurma Oyunları‘ndan oluşan dört filmlik seçki ve Z1 Film Atölyesi işbirliğiyle, Yavuz Özkan Arşivi’nden derlenen, Yavuz Özkan: Hayal, Tutku ve Mücadele” sergisi. 30 Kasım’da, Art Colony’de açılacak ve yönetmenin pek çok farklı yönünü gözler önüne serecek, sürprizlerle dolu sergi Ocak 2020 sonuna kadar Tepebaşı Belediyesi Yaşam Köyündeki Art Colony’de ziyaret edilebilecek. 30 Kasım 2019’da Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde yapılacak anma törenine Yavuz Özkan’ın ailesi, dostları, usta yönetmenle birlikte çalışmış ya da Z1 Film Atölyesinde eğitim görmüş sinemacılar ve aralarında , Mehmet Aslantuğ, Pelin Batu, Selçuk Yöntem, Kerem Alışık, Uğur Polat, Burak Göral’ın da bulunduğu isimler gecede hazır bulunacak.

Emek Ödülü Yumuşak Yüzlü Cellat’ın

60 yılı aşkın süredir sinema sektöründe çalışan, Muzaffer Hiçdurmaz, Emek Ödülünü doğum yeri olan Eskişehir’de alıyor. Türkiye’nin en üretken sinemacılarından biri olan ve Ömer Lütfü Akad, Yılmaz Güney, Ertem Eğilmez, Türker İnanoğlu  gibi yönetmenlerle çalışan Hiçdurmaz, Yol, Üç Tekerlekli Bisiklet, Tatlı Dillim, Tarkan serisi gibi 500’e yakın filmde yönetmen yardımcılığı yapmış ve bu alanda bir rekoru da elinde tutuyor. Muzaffer Hiçdurmaz, dünya sinema tarihinin efsanevi yönetmenleri Elia Kazan’ın “Amerika, Amerika”, Jules Dasin’in  Ölümsüz Kadın ve Paolo Pasolini’nin Medea adlı filmlerinde de görüntü yönetmeni olarak çalıştı bir kısmında da rol aldı. Pasolini’nin Medea filminde kendisine verdiği cellat rolünü ‘yumuşak yüzünü’  bahane ederek reddetmeye çalışmışsa da ünlü yönetmenin ısrarıyla cellat rolünü canlandırdı.

Yönetmenliğini yaptığı tek film olan ve 80 darbesi sonrası, Türkiye’de ilk işçi hareketinin önünü açan “Çark” Muzaffer Hiçdurmaz’ın da katılımıyla Eskişehir’de gösterilecek. Hiçdurmaz, 1 Aralık günü yönetmen Çiğdem Vitirnel’in moderatörlüğünde, altmış yıllık meslek hayatından anılarını izleyiciyle paylaşacak.

Yeni Bağımsız Sinema

Bu seçkide, Atalay Taşdiken’in Mommo: Kız Kardeşim, Çiğdem Vitrinel’in Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku, Burçak Üzen’in Beginner, Sefa Öztürk’ün Güven filmlerinin yanı sıra, küçük izleyicileri hedefleyen Burhan Gün imzalı Renkli Balık Yeni Dünyalar Kaşifi adlı animasyon yer alıyor.   Program filmlerinin yönetmenleri ve oyuncularının da katılımıyla gerçekleştirilecek söyleşilerde izleyicinin merak ettiği konulara yanıt verilecek. Bu seçki kapsamında aralarında Atalay Taşdiken, Burhan Gün, Burçak Üzen, Güven Kıraç, Sefa Öztürk’ün de bulunduğu sinemacılar, Eskişehir’de olacak.

Mekanlar

Etkinlik programındaki sergiler, filmler, film gösterimleri sonrası söyleşiler ve tüm diğer etkinlikler Tepebaşı Belediyesi’ne ait, Zübeyde Hanım Kültür Merkezi, Özdilek  Sanat Merkezi ve Tepebaşı Belediyesi  Yaşam Köyü ve Katadrom Art Colony’de  gerçekleşecek

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir