Erkekler Rol Çalmaya Devam Ediyor

San Diego Eyalet Üniversitesi Televizyon ve Filmlerde Kadın Araştırmaları Merkezi’nin yönetici direktörü Dr. Martha Lauzen’in yaptığı en son çalışmaya göre, filmlerdeki erkek karakterlerin sayısı, 2021’de kadın karakterlerden çok daha fazla olmaya devam etti.

Araştırmaya göre filmlerin %85’inde kadın karakterlerden çok erkek karakterler yer alıyor. Erkek karakterler kadınlardan neredeyse iki kat fazla ve filmlerin sadece %31’inde tek kadın kahraman var. Filmlerin sadece %7’sinde erkek karakterden daha fazla kadın karakter bulunurken, filmlerin %8’inde eşit sayıda kadın ve erkek karakter birlikte yer aldı.

2021’deki kadın başroller, 2020’dekinden daha azdı. Oran %38’den %35’e indi.

Lauzen, “Son birkaç yılda film sektöründeki büyük kesintilere rağmen, ekrandaki cinsiyet oranları nispeten sabit kaldı” dedi. “Geçen yıl izleyiciler her kadın karakter için neredeyse iki erkek karakter gördü.”

Araştırma, kadınların Asyalı ve Latin kadın rollerindeki artışa rağmen, artışın çoğunun bir avuç filmde yoğunlaştığını buldu. Bu filmler sayımdan çıkarıldığında, Asyalı ve Latin sanatçıların rolleri 2020’ye göre ya biraz daha düştü ya da sabit kaldı.

Çalışma, 2021’in en çok hasılat yapan 100 filminde yer alan 3.100’den fazla karakteri inceledi ve ayrıca Digital Entertainment Group’un Evde İzlenenler listesindeki kadın portrelerini de değerlendirdi.

Kaynak: Variety

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir