Engelsiz Festivalde Ödüller Sahiplerini Buldu

Görme, işitme ve ortopedik engeli olan sinemaseverler ile engeli bulunmayanların bir arada film izleyebilmelerine olanak veren Ankara Engelsiz Filmler Festivali, 29 Mayıs Pazar akşamı Opera Sahnesi’nde yapılan Ödül Töreni ile sona erdi.

Beş gün boyunca filmler, film ekipleriyle söyleşiler ve atölye çalışmaları ile dolu, zengin bir programı seyircilerin beğenisine sunan Festival’de tüm filmler göremeyenler için sesli betimleme, duyamayanlar için işaret dili ve ayrıntılı altyazı ile gösterildi. Her ikisi de erişilebilir mekanlar olan Goethe-Institut Ankara ve Ulucanlar Cezaevi Sinema Salonu’nda gösterimlerini yapan Festival, her yaştan sinemaseverler tarafından yoğun ilgi ile takip edildi.

ENGELSİZ YARIŞMA’DA BEŞ FİLM YARIŞTI

Ankara Engelsiz Filmler Festivali kapsamında dördüncü kez gerçekleştirilen Engelsiz Yarışma’nın bu seneki programında Emin Alper’in Abluka, Faruk Hacıhafızoğlu’nun Kar Korsanları, Deniz Gamze Ergüven’in Mustang, Emine Emel Balcı’nın Nefesim Kesilene Kadar ve Tolga Karaçelik’in Sarmaşık filmleri yer aldı.

Festival seyircileri yarışmada yer alan filmleri Braille alfabesi ile de basılan pusulalar ile oylayarak Seyirci Özel Ödülü’nü belirlediler.

Oyuncu Tansu Biçer, sinema yazarı Cüneyt Cebenoyan ve yazar Gündüz Vassaf’tan oluşan Engelsiz Yarışma jürisi ise; En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödüllerinin sahiplerini belirledi.

VE ÖDÜLLER

Levent Kol’un sunuculuğunu gerçekleştirdiği Ödül Töreni’nde, Levent Kol’a işaret dili çevirmeni Hayrettin Baydın ve törenin sesli betimlemesini yapan Çiğdem Banu Yeşilırmak eşlik etti.

Engelsiz Yarışma ödülleri, Festival Yönetmeni Emrah Kalan, sinema yazarı Esin Küçüktepepınar ve sinema yazarı ve jüri üyesi Cüneyt Cebeneoyan tarafından takdim edildi.

Engelsiz Yarışma’da En İyi Film ödülünün sahibi Tolga Karaçelik’in yönettiği SARMAŞIK olurken, TOLGA KARAÇELİK de En İyi Yönetmen ödülüne değer bulundu. En İyi Senaryo ödülü Kar Korsanları filmiyle FARUK HACIHAFIZOĞLU’nun oldu. Seyircilerin oylarıyla belirlenen Seyirci Özel Ödülü ise Deniz Gamze Ergüven’in yönettiği MUSTANG filmine verildi.

Mustang adına ödülü alan yapımcı Mine Vargı, “Bu ödülü tüm ekip adına aldım. Engelsiz Festival, festival ötesi bir şey olmuş. İleriki yıllarda daha da güzel olacak, kendi adıma söz veriyorum. Engelli – engelsiz hepimiz biriz,” dedi.

Kar Korsanları’nın senarist ve yönetmeni Faruk Hacıhafızoğlu, “Bu ödül benim için çok özel. Benim için her şey Ankara’da başladı. Soğuk bir evde yaşıyorduk.  Zafer Çarşısı’na gidip kitapçılarda vakit geçirerek ısınırdık. Kitap okumayı orada alışkanlık haline getirdim. Ankara artık bu ödülle bizi üşütemez.” diye konuştu.

Sarmaşık filmi adına ödülleri alan yapımcı Bilge Elif Özköse, sesli betimleme ile film izlemenin ilginç ve güzel bir deneyim olduğunu söyleyerek, Festival’in tüm şehirlerde yaygınlaşmasını dilediğini belirtti.

Jüri üyesi Cüneyt Cebenoyan ve sinema yazarı Esin Küçüktepepınar ise Festival’in mutlaka başka şehirleri de gezmesi ve bu paylaşımın çoğalması gerektiğini söylediler.

Gecenin bitiminde Salyangoz Adımı adlı kısa film, sesli betimleme, işaret dili ve ayrıntılı altyazı ile konukların beğenisine sunuldu.

FİLMLER, SÖYLEŞİLER, ATÖLYELER VE SERGİ İLE DOLU ERİŞİLEBİLİR BİR HAFTA

Ankara Engelsiz Filmler Festivali’nde bu yıl “Engelsiz Yarışma”, “Engel Tanımayan Filmler”, “Dünyadan”, “Türkiye Sineması”, “Sinema Tarihinden”, “Uzun Lafın Kısası”, “Çocuklar İçin” ve “Otizm Dostu Gösterim” başlıkları altında toplam 27 film gösterildi.

Festival gösterimlerine Goethe-Institut Ankara ile Ulucanlar Cezaevi Sinema Salonu ev sahipliği yaptı.

Türkiye ve İsveç’ten farklı yaş ve engel gruplarındaki 22 bireyin portrelerine ve hikayelerine yer veren Erişiyorsam Varım! Fotoğraf Sergisi, Festival tarihleri boyunca Goethe-Institut Ankara’da ziyaret edildi.

Festival boyunca gösterimler sonrasında, Kar Korsanları filminin yönetmeni Faruk Hacıhafızoğlu ve oyuncusu Arda İlkin Parlak, Mustang filminin yapımcısı Mine Vargı, Kabile The Tribe filminin oyuncusu Yana Novikova, Yüzde 12.29 filminin yönetmeni Oktay Altunnar ve oyuncusu Handan Sivri, işaret dili çevirmeni eşliğinde yapılan söyleşilerde Festival takipçilerinin sorularını yanıtladı. Filmlerini ilk kez sesli betimleme ve işaret dili çevirisiyle izleyen yönetmen ve oyuncular, göremeyen ya da işitemeyen sinemaseverlerin yaşadıkları sinema deneyimini paylaştılar.

YANA NOVIKOVA İLK KEZ TÜRKİYE’DEYDİ

Ankara Engelsiz Filmler Festivali bu sene çok özel bir konuğu da ağırladı. Tamamı işaret dili ile çekilen ilk film olan ve gösterildiği tüm festivallerde büyük yankı uyandıran Kabile The Tribe filminin başrol oyuncularından Yana Novikova, filmin gösterimi sonrası seyircilerin sorularını yanıtlamak üzere Ankara’daydı. Filmin diğer oyuncuları gibi işitme engelli olan Novikova, duyamayanlar için erişilebilir bir Festival’e ilk kez katıldığını ve bunun kendisi için heyecan verici olduğunu söyledi.

Ankara Engelsiz Filmler Festivali, Puruli Kültür Sanat tarafından, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın himayesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla gerçekleştirildi.

Ana destekçisi Açık Toplum Vakfı olan Festival’e Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, ABD Büyükelçiliği, British Council, Fransız Kültür Merkezi, Goethe-Institut Ankara, İsveç Başkonsolosluğu ve Swedish Institute de destek verdi.

Her yaştan sinemasevere sinema dolu bir hafta yaşatan Ankara Engelsiz Filmler Festivali gelecek sene tekrar buluşmak üzere seyircilerine veda etti.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir