En Karanlık Filmler İstanbul Modern’de

İstanbul Modern Sinema, British Council ve British Film Institute işbirliğiyle, gotik sinemanın gölgeli dünyasını kutluyor.

26 Şubat- 8 Mart tarihleri arasında “Gotik: Sinemanın Karanlık Yüreği” başlıklı programla, en karanlık arzu ve korkularımızla beslenen gotik hikayelerinden bir seçki sunuyor.

Vampirlerden kurtadamlara, hayaletlerden ıstıraplı ruhlara, program gotik korku ve romantik prototiplerinin bugüne kadar etkisini koruduğunu, en derin korkularımızı bize yansıtmaya devam ettiğini gösteriyor. İlk olarak 18. ve 19. yüzyıllarda Mary Shelley, Bram Stoker gibi yazarların olay yaratan romanlarıyla Britanya’da doğan Gotik edebiyatın uğursuz iskeletini, sinema ete kemiğe büründürür. Dracula ve Frankenstein gibi karakterleri kült figürlere dönüştüren Gotik Sinema, sessiz sinema dönemindeki köklerinden bugünkü alacakaranlık dünyanın yolunu bulur.
Seçkide yer alan filmlerden bazıları 1945 yapımı beş hayalet öyküsünden oluşan Ölüm Gecesi, Nicolas Roeg’ün Venedik’in karanlık sokaklarında çektiği psikolojik gerilim filmi Karanlığın Gölgesi (1973) ve David Lynch’in 19. yüzyıl sonlarında Londra’da gerçekten yaşadığı söylenen, hilkat garibesi görünümlü John Merrick adlı adamın öyküsünü anlattığı Fil Adam (The Elephant Man), Henry James’in Yürek Burgusu (The Turn of the Screw, 1898) adlı eserinden uyarlanan ve Martin Scorsese’nin “mükemmel çekilmiş ve çok korkunç” olarak yorumladığı hayalet hikayesi Jack Clayton’ın Masumlar (1961), İngiltere’nin “en iyi korku filmi” olarak ünlenen gerek Christopher Lee’nin performansıyla gerek de ele aldığı paganizm konusuyla sinema tarihinin en kült filmlerinden Robin Hardy’nin Gizemli Ada (1973) ve Bram Stoker’ın kült romanından uyarlanan Terence Fisher’ın Dracula (1958).

Program kapsamında 26 Şubat Perşembe saat 19.00’da Fatih Özgüven ve Selim Eyüboğlu’nun katılacakları “Sinemada Gotik” başlıklı bir söyleşi gerçekleşecek.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir