En İyi Senaryo Ödülü ‘Ben Yusuf’a Gitti

Esenler Sinema Akademisi öğrencisi Zeynep Hilal Demirci, 9. Kısa Film Senaryo Yarışması’nda “Ben Yusuf” adlı senaryosuyla birinci oldu.

Esenler Belediyesi’nin geleceğin sinemacılarını yetiştirmek amacıyla hayata geçirdiği “Esenler Sinema Akademisi” ilk ödülünü aldı. Şuurlu Öğretmenler Derneği (ÖĞ-DER) tarafından bu yıl “Irkçılık, Ötekileştirme ve Ayrımcılık” ana temasıyla düzenlenen yarışmanın kazananı, Sinema Akademisi öğrencisi Zeynep Hilal Demirci oldu. Başkent Öğretmenevi’nde düzenlenen programda ödülünü alan Demirci, “Esenler Sinema Akademisi” eğitmenlerine destekleri için teşekkür etti.

SENARYONUN MATEMATİĞİNİ ÖĞRENDİM

Boğaziçi Üniversitesi Edebiyat Bölümü öğrencisi Zeynep Hilal Demirci (21), bu yıl ikincisi düzenlenen Esenler Sinema Akademisi’nde “Yönetmenlik, Senaryo Yazarlığı ve Kurgu” olmak üzere üç temel derste, alanında uzman kişilerden eğitimler aldı. Aldığı eğitimlerle birlikte sinemaya daha profesyonel bakmaya başladığını belirten Demirci, “Senaryo dersinde eğitim aldığım Yeşim Tonbaz Güler ve Abdülhamit Güler’den çok şey öğrendim. Ben senaryolarımı hep hislerimle yazıyordum fakat bu akademide hocalarım bana nasıl yazmam gerektiğini öğretti. Akademide bu işin matematiğini öğrendim” dedi.

Zeynep Hilal Demirci

SİNEMANIN GÜCÜNE İNANARAK YAZIYORUM

Yarışmanın, başvurduğu ilk yarışma olduğunu söyleyen Demirci, “ÖĞ-DER’in yarışma ilanını gördüğümde tüm dünyanın bir sorunu haline gelen konuları senaryomda ele alabileceğimi düşündüm. Yarışma bana göre empati yapılarak aşılabilecek ırkçılık ve ötekileştirme problemlerini konu ediniyor. Bu problemleri aşma noktasında sinemanın büyük bir gücü var. Ben de bu güce inanarak yazdım senaryomu” şeklinde konuştu.

SANATA VE TOPLUMA KATKIM OLSUN İSTERİM

Sinemanın hayatının büyük bir parçası olduğunu ifade eden Demirci, “Bu alanda kendimi ifade etmeye devam etmek istiyorum. Çünkü kendimi en çok sinemayla ifade edebiliyorum. İleride yazdığım senaryoları film yapmak istiyorum. Bu filmlerin hem sanata hem de topluma katkısı olması beni çok sevindirir” ifadelerini kullandı.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir