En ‘Baba’ Protesto Unutulmadı

88. Oscar Ödülleri sahiplerini buldu, tartışmalar geride kaldı. Ancak son Oscar’ların üzerinden üzerinden iki gün geçmiş olmasına rağmen özellikle ABD’de geniş kesimler Marlon Brando’nun 1973’teki Oscar protestosunu paylaşmaya devam ediyor. 1973’te The Godfather ile 2. Oscar ödülünü kazanan Marlon Brando, ödülü törene gönderdiği anlamlı bir mektupla geri çevirmişti.

Birçok oyuncunun hayali olan Oscar Ödülü, herkes tarafından aynı ilgiyle karşılanmıyor. Bunlardan biri de The Godfather’ın efsane ‘Baba’sı, 20. yüzyılın en önemli sinema oyuncusu olarak gösterilen, 2004’te hayatını kaybeden Oscar ödüllü Amerikalı oyuncu Marlon Brando’ydu.

KIZILDERİLİLER İÇİN OSCAR ÖDÜLÜNÜ REDDETTİ

1955’te “Rıhtımlar Üzerinde” filmiyle ilk Oscar’ını kazanan Marlon Brando, “Baba” filmindeki rolüyle aldığı ikinci Oscar’ını Kızılderililer için reddetti.

Önceden ödülü almayacağını açıklamayan usta oyuncu, 27 Mart 1973’te düzenlenen 45’inci törene kendisi gitmedi yerine 26 yaşındaki genç bir Kızılderili kadını gönderdi. Ödül anons edildiğinde sahneye Sacheen Littlefeather geldi ve Brando’nun ABD’nin Kızılderililere olan tavrını protesto etmek amacıyla heykelciği kabul etmediğini açıkladı.

BRANDO, OSCAR ÖDÜLÜ’NÜ BÖYLE REDDETMİŞTİ

Littlefeather, 60 saniyeden uzun konuşursa güvenlik tarafından dışarı çıkarılacağı konusunda uyarıldığı için Brando’nun kaleme aldığı mektubun bir bölümünü sahnede okudu ve süresi dolunca da basın odasında metni tamamladı. Mektupta şu ifadelere yer veriliyordu:

“200 yıl boyunca toprağı, yaşamı, ailesi ve özgür olma hakkı için savaşan yerli halka şöyle dedik: ‘İndir silahını arkadaş, gel beraber oturalım. İndirirsen eğer silahını arkadaş, barıştan söz ederiz senle, anlaşırız senin hayrına.’ Silahlarını indirdiklerinde ise onları katlettik. Onlara yalan söyledik.”

İşte o anlar:

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir