“Ela ile Hilmi ve Ali” İlk kez gösterilecek

2015te Cannesda Altın Palmiye için yarışan ve İstanbul, Ankara ve Malatya film festivallerinde En İyi Kısa Film seçilen Salı” ile tanıdığımız yönetmen ve senarist Ziya Demirelin ilk uzun metraj filmi Ela ile Hilmi ve Ali, ilk gösterimini 41. İstanbul Film Festivalinde yapıyor. Yapımcılığını Anna Maria Aslanoğlunun üstlendiği film, 17 Nisan Pazar günü saat 13:30da Atlas 1948 Sinemasında seyirciyle buluşacak ve festivalin Ulusal Uzun Film Yarışması’nda jüri karşısına çıkacak. Başrollerini Ece Yüksel, Serkan Keskin ve Denizhan Akbabanın paylaştığı film, aynı apartmanda yaşayan farklı yaşlara ve dünyalara sahip Ela, Hilmi ve Alinin peşinde karanlık, kışkırtıcı ve kara mizahı bol bir hikâye anlatıyor. Senaryosunu Nazlı Elif Durlu ve Ziya Demirelin birlikte yazdığı filmin görüntü yönetmenliğini Doron Tempert üstlenirken, kurgusunu Selda Taşkın ve Henrique Cartaxo, sanat yönetmenliğini Gülay Doğan ve müziklerini Okan Kaya yaptı.

Evicko (2012) ve 2015te Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışan Salı” gibi ödüllü kısa filmleri ile tanıdığımız yönetmen Ziya Demirelin ilk uzun kurmaca filmi Ela ile Hilmi ve Ali, ilk gösterimini 41. İstanbul Film Festivalinde yapıyor. 17 Nisan Pazar günü Atlas 1948 Sinemasında ilk kez seyirciyle buluşacak film, festivalin Ulusal Uzun Film Yarışmasında jüri karşısına çıkacak.

Tekinsiz bir üçgen

Senaryosunu Ziya Demirel ve Nazlı Elif Durlunun birlikte yazdığı Ela ile Hilmi ve Alinin yapımcılığını Anna Maria Aslanoğlu üstlendi. Başrollerini Ece Yüksel, Serkan Keskin ve Denizhan Akbabanın paylaştığı filmin konusu ise kısaca şöyle: Yılların matematik hocası Hilmi, kendinden yaşça küçük eşi Elayı üniversite sınavına hazırlarken, apartman görevlisinin ikidir sınıfta kalan 15 yaşındaki oğlu Aliye de matematik çalıştırır. Yaşları ve dünyaları farklı bu üç kişi, yalnızlıklarına merhemi birbirlerinde ararken, sınırların kalktığı ve tekinsizleşen bir üçgende kendilerini sıkışmış bulurlar.

Görüntü yönetmenliğini Doron Tempertin yaptığı filmin kurgusunu Selda Taşkın ve Henrique Cartaxo, sanat yönetmenliğini Gülay Doğan üstlenirken, müziklerini de Okan Kaya yaptı. Proje halinde iken 2017 yılında Saraybosna Film Festivali’nin Film Geliştirme ve Ortak Yapım Marketinden ARTE Ödülünü alan film, Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonunun katkılarıyla ve Tanay Abbasoğlu, Öykü Canlı ile Dirk Engelhardt’ın ortak yapımcılığında hayata geçti.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir