Dostluk Kısa Film Festivali Başlıyor!

Değerli ozan Âşık Veysel anısına, 13-14-15 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek II. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali’nin programı açıklandı. 50 kısa film ve 4 uzun metraj filmin sinemaseverler ile buluşacağı festivalde Türkiye’de ilk kez gösterime girecek filmler de yer alıyor.

Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali bu yıl değerli ozan Aşık Veysel anısına, 13-14-15 Aralık tarihlerinde ikincisini gerçekleştiriyor.  62 ülkeden 750 filmin başvuru yaptığı festivalde, bu yıl 50 kısa film ve 4 uzun metraj film sinemaseverlerle buluşacak. Festival kapsamında filmler; Fitaş Sineması, Salt Galata ve Zeytinburnu Kültür Merkezi’nde gösterilecek.  Film gösterimlerinin yanında, 14 Aralık’ta Salt Galata’da “Uzun Metraja Geçiş Deneyimleri” adlı bir festival söyleşi gerçekleşecek. Söyleşide Jüri Başkanı Reis Çelik, Nima Javidi ve Ado Hasanovic konuk olacak. Söyleşinin moderatörlüğünü Festival Direktörü Faysal Soysal yapacak.

4 Aralık’ta Akademi Beyoğlu’nda düzenlenen tanıtım toplantısında II. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali’nin programını açıklayan Festival Direktörü Faysal Soysal; “Bu yıl festivalimizi, arzu ettiğimiz bütün dost tanımlarını kendinde barındıran, karanlık dünyasına rağmen hem kendi gününü hem bugünümüzü aydınlatan, sadece kendi coğrafyasına değil dünyanın dostluğa ve aşka aç başka coğrafyalarına da sazıyla ölümsüz notalar eken değerli ozanımız Aşık Veysel’in anısına yapıyoruz.  62 ülkeden 750 filmin başvuru yaptığı festivalimizde, 11 farklı ülkeden gelen birbirinden özel 16 kısa film ödüller için yarışacak. Türkiye’den üç, İran’dan dört, Hollanda, ABD, İtalya, Çin, Tayvan, Irak, Fransa, Kosova ve Rusya’dan birer filmin yer aldığı bu seçkide animasyon ve kurmaca filmler yer alıyor. Yarışma seçkisinin yanı sıra festivalde “Kırk Yıllık Hatır Seçkisi”, “Özel Gösterim Seçkisi” ve “Panorama Seçkisi” bölümlerimiz var” dedi.

Servis ( Türkiye), Ramazan Kılıç

“Kırk Yıllık Hatır Seçkisi” adını ‘Dostluk’ kavramından alıyor

“Kırk Yıllık Hatır Seçkisi” adını, doğrudan festivalin adı ve teması olan ‘Dostluk’ kavramından aldığını belirten Faysal Soysal “Bu bölüme, festivale kimlik ve hafıza kazandırması bakımından ayrı bir önem atfediyoruz. Bu coğrafyada yaşayan herkes ‘bir fincan kahvenin kırk yıllık hatırı var’ deyimini bilir ve bu kahvenin Türk kahvesi olduğu artık dünyaca malumdur. Yerel bir kimlikten ve özgün bir değerden hareketle kendimize ait özel bir seçki ismini kullanmayı tercih ettik.  Bu minvalde yerelden hareket ederek evrensel bir tema olan ‘Dostluk’a herkesi davet ettiğimiz bu bölümde doğrudan ya da dolaylı yoldan dostluk temamıza işaret eden her tür kısa film formatlarını seyirciyle buluşturuyoruz” diye konuştu.

Gülşen Tuncer

Mevlüt Koçak ve Gülşen Tuncer’e “Dostluk Onur Ödülü”

Festivalde onur ödüllerinin de verileceğini açıklayan Genel Koordinatör Lütfi Şen; “Dostlukları ve samimi işleri ile bizlere ilham veren iki usta, Mevlüt Koçak ve Gülsen Tuncer’e ‘Dostluk Onur Ödülü’ takdim etmekten dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. 15 Aralık Pazar günü saat 19:00’da Grand Pera’da gerçekleşecek ödül töreninde onur ödüllerini takdim edeceğiz” dedi.

Nemesis (İran), Behzad Jafarimazhab

İlk defa Türkiye’de gösterilen filmler seyirciyle buluşacak

“Panorama Seçkisi” bölümünde yer alan filmlerin büyük çoğunluğu ilk defa Türkiye’de gösterilecek. Festivalde, dünyada önemli festivallerde gösterilip, çok sayıda ödüle layık görülen bazı kısa filmlerin Türk izleyicisi ile buluşturulacağı özel bölüm de yer alıyor. Panorama seçkisinde gösterilecek filmlerde herhangi bir tema sınırlamasına gitmemekle beraber, güncel meseleleri yakalayan ve gerek sinemaseverlere gerekse de sanatın diğer dallarına ilgi gösteren takipçilere yeni ufuklar açma potansiyeli taşıyan eserler festivale davet edildi. Büyük çoğunluğu ilk defa Türkiye’de gösterilen bu film seçkisinde dünya sinemasından 17 film seyirci ile buluşacak.

Saz , Stephan Talneau

Aşık Veysel’in anısına Stephan Talneau’nun “Saz” filmi

Festivalin “Özel Gösterim Seçkisi” bölümünde ise; uzun metrajlı iki sinema filmi, iki de belgesel film izleyiciyle buluşacak. Bu yıl festivale ilham kaynağı olan Aşık Veysel’in anısına Stephan Talneau’nun “Saz” filmi gösterilecek  Sinemaseverler, saz ve müziğin dostluğuyla yola çıkmış olan Petra’nın Balkanlar, Anadolu, Kafkaslar ve İran yolculuğundaki  temiz, duru ve insani olanı arayışına tanık olacaklar.

İnat Hikayeleri ( Türkiye), Reis Çelik

Yönetmen Reis Çelik ve Tuncel Kurtiz’den iki film

Festivalde sunulacak filmler hakkında detaylı bilgi veren Festival Direktörü Faysal Soysal “Jüri Başkanımız Reis Çelik’in birbiri ile bağlantılı “İnat Hikayeleri” filmi ve onun kamera arkası belgeseli olan “İnadına Film Çekmek”, sinemada dostluk ilişkisi bağlamında çok muazzam hikayeler taşıyor. Yönetmen Reis Çelik ve Türk Sinemasının duayen oyuncularından Tuncel Kurtiz’in dostluklarıyla ortaya çıkan bu iki film de “Özel Gösterim Seçkisi”nde yer alıyor.  Jüri üyelerimizden İran’ın yeni yeteneklerinden olan Nima Javidi’nin ilk uzun metraj filmi olan “Melbourne” filmi de bu seçkide yer alan bir diğer film. Tüm sinemaseverleri bu değerli yapımları izlemek üzere 13-14-15 Aralık tarihlerinde II. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali’ne bekliyoruz” dedi.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir