FilmArası Dergisi

Denizatı Kısa Film Festivali Başlıyor

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ile Uşak Belediyesi’nin katkılarıyla, Uşak Üniversitesi İletişim Topluluğu tarafından, Doç. Dr. Murat Sezgin’in başkanlığı, Dr. Onur Keşaplı’nın yürütücülüğünde, bu yıl 9-13 Aralık tarihleri arasında altıncı kez düzenlenecek olan Uluslararası Uşak Kanatlı Denizatı Kısa Film Festivali’nin finalistleri, ana jürisi ve programı belli oldu.

Açılış Töreni 9 Aralık

9 Aralık akşamı saat 18.00’da Uşak Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek açılış töreninde, İTÜ Geleneksel Türk Müziği Topluluğu’nun konserinin yanı sıra, Guy Nattiv’in yönettiği Oscar Ödüllü kısa film “Skin/Deri”, Yiğit Evgar’ın yönettiği “Balık Kraker” ve Muhammed Seyyid Yıldız’ın yönettiği “Köprünün İki Ucu”, açılış filmleri olarak izleyiciyle buluşacak.

Önemli Festivallerde Yarışmış Filmler de Yer Alacak

111 ülkeden 3523 filmin başvurduğu, Ön Seçici Kurul kararının ardından 100 filmin resmi seçkiye alındığı, bir ilk olarak kurulan Ara Seçici Kurul’un kararı doğrultusunda, üç yarışmada 30 filmin Kanatlı Denizatı Ödülleri için yarışacağı festivalde, aralarında son iki yılda Cannes, Berlin, Locarno, Sundance, Venedik ve Toronto gibi festivallerde yarışmış filmler yer alıyor.

Ana Seçici Kurul Belli

Festivalin, Uluslararası Kısa Film Yarışması, Ulusal Kısa Film Yarışması ve Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması’nda finale kalma başarısı gösteren yapıtları değerlendirecek Ana Seçici Kurul’da Abdurrahman Öner (Yönetmen), Barış Çorak (Yönetmen), Hakan Savaş (Akademisyen), Mehmet Akif Büyükatalay (Yönetmen), Mehmet Gülerbaşlı (Tiyatro Sanatçısı), Meryem Yavuz (Görüntü Yönetmeni), Nazan Düz (Ressam), Selin Gürel (Sinema Yazarı) ve Yiğit Güralp (Senarist/Yapımcı) yer alıyor.

Toplam 19 Dalda Filmler Yarışacak

Türkiye’de gösterim seçkisinin tamamına telif ödeyerek öncü konumunda yer alan Uluslararası Uşak Kanatlı Denizatı Kısa Film Festivali’nin, Cannes modelinin jüri şeffaflığı ile Oscar modelinin çoklu kategori ve adaylık biçimini birleştiren altıncı sürümü, 13 filmin Türkiye, 9 filminse Asya prömiyerine ev sahipliği yapıyor. Aralık ayında sinemanın merkezini Uşak’a taşıyan festivalin, üç yarışmasında toplam on dokuz dalda ödül için filmler yarışacak.

Festivalde Yarışacak Filmler Listesi

Uluslararası Kısa Film Yarışması

Anna (Yön: DekelBerenson / Ukrayna)

Ben and Mimi-Mimi and Ben (Yön: Eva Rini May Cragg / Almanya)

Bolina (Yön: FrancescaCatala / İspanya)

Figurant (Yön: Jan Vejnar / Çek Cumhuriyeti)

Skin (Yön: GuyNattiv / A.B.D.)

***

Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması

Belgesel

Acil Çırak Aranıyor (Yön: Osman Çakır)

Pembe Kimlik (Yön: Tolunay Tekmek)

Uçan Adam (Yön: Oğuzhan Yıldız, Uğur Ersöz)

Kurmaca

İkame (Yön: Erkan Orasan)

Kulak Misafiri (Yön: Ahmet Toğaç)

Servis (Ramazan Kılıç)

***

Ulusal Kısa Film Yarışması

En İyi Film

Aylin – Alara Hamamcıoğlu

Balık Kraker – IMBA Production, Beste Yamalıoğlu

Her Şey Yolunda – Sinef Gönül Arslan, Kanbolat Görkem Arslan

Lupus – Anka Jaskólska

Sonsuz – Dilek Aydın 

En İyi Yönetmen

Aylin – Ozan Yoleri

Avarya – Gökalp Gönen

Balık Kraker – Yiğit Evgar

Fegere – Cahit Kaya Demir

Her Şey Yolunda – Metehan Şereflioğlu

En İyi Senaryo

Balık Kraker – Yiğit Evgar, Melisa Kesmez

Bugün Ölmek İstemiyorum – Onur Sefer

Kömür – Reşat Fuat Çam

Önce İsimler Gitti – Ayşe Nur Gençalp

Yasemin Adında Bir Salon Bitkisi – Erinç Durlanık, Meltem Ceyhan

En İyi Görüntü Yönetmeni

Aylin – Celine Baril

Lupus – Gökhan İpekkan

SalvationRain – Mehmet Y. Zengin

Sonsuz – JP Garcia

Tor – Fatih Türker

En İyi Sanat Yönetmeni

Açık – Yasin Kurtlu

SalvationRain – Tamer Güner, Sedat Barış

Sonsuz – Seda Saçlı   

Tor – Güzin Erkaymaz

Yasemin Adında Bir Salon Bitkisi – Damla Deli

En İyi Kurgu

Fegere – Cahit Kaya Demir

Her Şey Yolunda – AndreasUranowicz

Önce İsimler Gitti – Efe Can Erdal

SalvationRain – Veysel Çelik

Uçurtmanın Peşinde – Recep Yoldaş

En İyi Ses

Avarya – Ozan Çanak

Her Şey Yolunda – Anıl Çınar, Seçkin Akyıldız

Lupus – Nicolas de la Vega

Reddedilen – Erdem Önder, Demir Baran Kutlu

Sonsuz – Aykut Evin, Metin Bozkurt, Duygu Güngör

En İyi Görsel Efekt

Reddedilen – Sarped Çırak, Erdem Demirhan, Berk ”Canavar Vasfi” Vatansever

SalvationRain – Cem Karaman

Sonsuz – Can Ibar, Sedat Yılmaz, Genius Park

En İyi Makyaj

DonutParadise – İlayda Arıcı

Fegere – Beste Bayoğlu

Reddedilen – Müesser Seda Sümer

En İyi Müzik

Avarya – Ozan Çanak, Yasemin Özler

Reddedilen – Da Poet

Sonsuz – Taner Yücel

En İyi Kadın Oyuncu

Aylin – Ahsen Eroğlu

Aylin –  Sena Konak

Önce İsimler Gitti – Jale Arıkan

Yasemin Adında Bir Salon Bitkisi – Gamze Güzel

Yasemin Adında Bir Salon Bitkisi – Meltem Ceyhan

En İyi Erkek Oyuncu

Balık Kraker – Alihan Türkdemir

Fegere – Murat Karakaş

Her Şey Yolunda – Arda Yeşillikçi

İki Elin Arasında – Vatan Demir

Örtünün Altı – Savaş Alp Başar

***

Etkinlik ve gösterimlerin tamamının yer aldığı ayrıntılı program için tıklayabilirsiniz.

Avatar

Film Arası Dergisi

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Yorum Yap

Temmuz 2017