Cryptozoo: Büyülü Jurassic Park

MUBI bir süredir “iyi filmleri 30 günlüğüne gösteren platform” olmanın yanı sıra onları satın alıp kalıcı koleksiyonuna ekleyen bir yapıya da bürünmeye başladı. “Bir MUBI Sunumu” başlığı altında toplanan bu filmleri festival yolculuklarında bünyesine katıp sinemaseverleri heyecanlandıran MUBI, son olarak Filmekimi 2021’de gösterilen 9 filmin resmi dağıtımcısıydı. İşte o heyecan verici MUBI sunumlarında biri de Cryptozoo (2021) ve 22 Ekim’den bu yana izlenebiliyor.

Kriptid (Cryptid), Yunanca “gizli” anlamındaki “krypto”dan türemiş bir kelime ve varlığı tartışmalı ya da doğrulanmamış hayvan anlamına geliyor. Cryptozoo da bu hayvanları barındıran tesisin adı. Bir yandan,X-Men’deki mutantlar gibi özel yeteneklerini paraya çevirmek isteyenlerce avlanan, ordunun test yapmak için alıkoyduğu kriptidlere güvenli bir ortam veriyor görünen bu mekân, bir yandan da varlığını sürdürebilmek için onları birer sirk hayvanı gibi vitrine koyuyor hatta Disneyland’deki gibi her birinin oyuncaklarını satmaya çalışıyor. Ahlaki ikilemler, bir canlıyı sevdiği için yanında tutmaya çalışmakla onu hapsetmek arasındaki ince çizgiyi göremeyenler ve sorun gördükleri her şeyi silahlarla çözmeye çalışan beyaz adamlar üzerine bir film bu.

Başkarakterimiz LaurenGrey, 2. Dünya Savaşı sonrası Okinawa’daki bir askeri kampta büyümüş bir asker çocuğu. Küçükken gördüğü kâbusları yiyerek rahat uyumasını sağlayan Baku adlı kriptide duyduğu sevgi sonucu kendini tüm dünyadaki kriptidleri korumaya adamış ve bu uğurda savaşlar veriyor. Aynı düşü paylaştığı ve hayvanat bahçesini kuran zengin bir kadınla,Medusa’ya benzeyen ve bir insanla evlilik arifesindeki altın kalpli bir başka kriptidse yoldaşı. Baku’nun izini bulmalarıyla birlikte sonun başlangıcı diyebileceğimiz bir maceraya atılıyorlar.

Özgürlük peşinde iki “çiçek çocuğun” ormanın derinliklerinde uyuşturucu ve seksle geçirdikleri bir gecede aşmamaları gereken tel bir duvarın ardında tesadüfen buldukları Cryptozoo’da verdikleri yanlış bir karar sonucu olaylar zıvanadan çıkıyor ve “doğadan zarar gelmez” şiarıyla hareket eden erkek, tek boynuzlu bir at tarafından öldürülüyor. İntikamını almak isteyen kadın da atı öldürünce, 18 yaşından küçüklere uygun olmayan bir animasyon izlediğimizi anlıyoruz. Serbest kalan mitolojik canlıların yarattığı kaos ise filmin son yarım saatini Jurassic Park’ı kıskandıracak bir maceraya dönüştürüyor. Bu temposu yüksek sahneler Cryptozoo’yu klasik Hollywood animasyonlarına yaklaştırsa da beş yıl süren çizimleri, hayal gücünün sınırsızlığını hatırlatan yaratıcılığı ve doğru mesajlarıyla, büyülü bir film olmuş. Sıra dışı animasyon seven yetişkinlere tavsiyemizdir.

Filmi MUBI Türkiye’den izlemek için buraya tıklamanız yeterli.

MUBI’yi ücretsiz denemek ve yayınlanan tüm filmler hakkında bilgi edinmek içinse Bu Hafta Ne İzlesem? adlı bültenime abone olabilirsiniz.

1983 yılında, mutlu bir aileye doğdu. 15 yaşında sinema salonlarıyla tanışıp, bazı filmlere âşık oldu. “Ben de yaparım” zannederek, -o zamanki algısıyla- senaryo yazmaya ve her sene doğum günü gelmeden bir uzun metraj tamamlamaya başladı. “Yapan” olmanın kendisi için o kadar da kolay olmayacağını anladığındaysa bu büyülü dünyadan kopmamak için, filmler hakkında “yazan” olmaya karar verdi. Geçen yıllar içinde istemeden de olsa tıp hekimi olup 12 yıl çalıştıktan sonra mesleği bıraktı. 13 yıllık sinema yazarlığı süresince Altyazı Sinema Dergisi, Filmlerim.com, Öteki Sinema, Blogum Dergisi, Haftalık Sinema Antrakt Gazetesi ve Film Arası Dergisi’nde yazıları yayınlandı ve Ters Ninja sitesinde editör olarak kök saldı. Yaklaşık bir yıldır da her perşembe yayınladığı, ülkenin ilk dijital platform bülteni Bu Hafta Ne İzlesem? sayesinde tutkusuna bağlı kalmayı sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.