Çevre Kısa Film Festivali Ödülleri Verildi

Bakırköy Belediyesi, BASAD (Bakırköylü Sanatçılar Derneği) ve Çevre Film iş birliği ile gerçekleştirilen Türkiye’nin ilk çevre temalı kısa film etkinliği olan 14. Uluslararası Çevre Kısa Film Festivali Ödülleri sahiplerine verildi.

22 Mayıs’ta yapılan tören ve verilen ödüllerle ilgili olarak şu açıklamalara yer verildi:

Tören de, festivalin bu yıla özgü çevre ve sinema onur ödülleri ise Cihat Tamer, Mehmet Dinler, Bahar Öztan, Erdoğan Sıcak ve Prof. Dr. Orhan Kural’ a verildi.

ULUSAL ÇEVRE KISA FİLM YARIŞMASI ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

Seçici Kurul Üyeliklerini, Engin Çağlar (Sinema Sanatçısı), Hilmi Nakipoğlu (Fotoğraf Sanatçısı), Prof. Dr. Oğuz Makal (Beykent Üniversitesi GSF Öğretim Üyesi), Sadi Çilingir (Sinema Yazarı), Prof. Dr. Selahattin Yıldız (Maltepe Üniversitesi GSF Dekanı), Vadullah Taş (Araştırmacı-Yazar), Vural Çavuşoğlu (Yapımcı-Yönetmen) nun yaptığı Ulusal Çevre Kısa Film yarışmasına kabul edilen 112 Adet kısa film; kurmaca, belgesel ve canlandırma dallarında ayrı ayrı değerlendirilerek ödüllendirildi.

Her dalda birincilere 2.000 TL verilen ödüllerin dışında ilk üç dereceye plaket ve tüm yarışmacılara katılım belgesi verildi.

  1. Ulusal Kısa Film Yarışması Ödülleri Şöyle;

KURMACA DALI

1.lik Ödülü MİSOFONYA – MELODİ TÖZÜM

2.lik Ödülü YAKIN GELECEKTEN BİR GÜN – SELÇUK ATAMAN

3.lük Ödülü 2090 – KÜBRA DEMİREL & MUSTAFA ERSÖZ

BELGESEL DALI

1.lik Ödülü GÖZYAŞI YOLU – ENGİN TÜRKYILMAZ

2.lik Ödülü DAĞLARIN OĞLU – YAVUZ SELİM TAŞCIOĞLU

3.lük Ödülü SALYANGOZUN YOLCULUĞU – ŞENOL ÇÖM

CANLANDIRMA DALI

BAHAR – ECEM MORAN

MURAT ŞENER ÖZEL ÖDÜLÜ

YÜK ‘KAĞITTAN YAŞAMLAR’ – EREN AKMAN

Ayrıca tüm filmlerin değerlendirildiği ön elemesiz olarak yapılan halk jürisi sonuçları da şöyle olmuştur:

HALK JÜRİSİ ÖDÜLLERİ

TARİHTEN BİR İZ ‘DEFNE SABUNU’ – SÜLEYMAN ULU

MABET – ERKAN ŞAHİN

ÇEKÇEK – HARUN ÇAVUŞ & CAN AKBULUT

İLKLERİN FESTİVALİ

Türkiye’nin ilk çevre temalı kısa film etkinliği olan festival kapsamında yine ilkler gerçekleştirildi.

Bunlardan biri, geçen yıl başlatılan “Halk Jürisi” ödülleridir.  Ulusal Yarışma bölümünde, seçici kurul dışında, ayrıca, çeşitli yaş ve meslek gruplarından oluşan 50 kişilik bir halk jürisi değerlendirmesi bu yıl da sürdürüldü. Ön elemesiz bu değerlendirme katılımcılar açısından çok önemlidir.

İkinci bir ilk ise, bu yıl Bakırköylü Sanatçılar Derneği Ressamlar Grubu tarafından gerçekleştirilen “Ressam Gözüyle Dünya Sinemasından” konulu, Ressam Fatma Akyüz koordinesinde yürütülen özgün çalışmaların, sergilenmesi oldu.

Yine geçtiğimiz yıl ödül töreninde gerçekleştirilen ve çok beğeni alan Bakırköylü Sanatçılar Derneği Türk Sanat Müziği Korosunun Şef Dicle Derman Yönetimindeki “Yeşilçam Filmlerinden Şarkılar” konseri de büyük ilgi topladı.

FİLM GÖSTERİMLERİ

Toplam 7 ülkeden 120 çevre temalı kısa filmin yer alacağı gösterimlerin ana merkezi Bakırköy olup, filmler 2 Mayıs’tan başlayarak BASAD Cep Sinemasında ücretsiz olarak izleyici ile buluştu.

Ayrıca, festivale bu yıl katılan Maltepe Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, İstanbul Kültür Üniversitesi, Yeniyüzyıl Üniversitesi ve Beykent Üniversitesi’nde de öğrencilere yönelik gösterimler gerçekleştirildi.

ÖZEL GÖSTERİM / SÖYLEŞİ

12 Mayıs 2016 saat: 19:30 Bakırköylü Sanatçılar Derneği Cep Sineması’ nda “Arkalarından Gelen Şehir İstanbul” isimli belgeselin özel gösterimi ve ardından yönetmeni Ayla TORUN ile söyleşi yapıldı.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir