Çekimleri Başladı

Distopik bilimkurgu filmi ‘Bir Zamanlar Gelecek:2121’in çekimleri başladı.

Kısa filmlerinden tanıdığımız Serpil Altın ilk uzun metrajlı filmi Bir Zamanlar Gelecek: 2121 filminin çekimleri için kollarını sıvadı. Dünyamızın yaşadığı iklim krizine tepkisiz kalamayan Altın; filmini atmosfer ve konu bakımından distopik ve bilimkurgu tarzında çekiyor. Filmde gelecekte insanlığın geldiği nokta sorgulanıyor. İklim faktörü ve kıtlık nedeniyle yerin altında yaşamaya başlayan koloniden bir aileyi merkeze alan filmin çekimleri Kartal’da Özüdoğru Cici tarafından tasarlanan dekorlarda devam ediyor.

Film, aynı zamanda Serpil Altın’ın Türkiye Sineması’nda distopik bilimkurgu türünde film çeken ilk kadın yönetmen olarak anılmasını da sağlayacak.

Selen ÖztürkÇağdaş Onur ÖztürkAyşenil Şamlıoğlu ve Sukeyna Kılıç’ın başrollerinde olduğu filmin senaryosu Korhan Uğur ve Serpil Altın tarafından yazıldı.

Filmin Konusu:

21. yüzyılın sonlarında iklim krizi ve kıtlık sebebiyle yeryüzü yaşanılmaz hale gelir. Hayatta kalabilen az sayıda insan koloni halinde yerin altına kurdukları bloklarda yaşar. 2121’de koloni sistemini kontrol eden Genç Yönetim’in aldığı “Kıtlık Kanunları” gereği dünyaya gelecek genç hayat karşılığında, yaşlı hayatın yok edilmesi zorunludur. Yer altındaki evlerinde kadın, adam, çocuk ve anneanne olarak yaşayan dört kişilik bir ailenin hayatı yeni doğacak bebek yüzünden değişir.

Sette sürdürülebilirlik hakim!

Serpil Altın filmin anlatısına sadık kalmak için sette sürdürülebilirlik ilkesinin benimsenmesinde büyük bir rol izliyor. Bu bağlamda filmin seti klasik set anlayışlarından farklı olarak birçok konuda çevre dostu bir anlayışa sahip. Yapılan dekorların neredeyse hepsi geri dönüşümle yeniden tasarlandı. Setlerde kullanılan pillerin hepsi yine geri dönüşüm için biriktiriliyor. Setlerin en büyük artıklarından biri olan yemek artıkları ise sokak dostlarımıza veriliyor. Hepsinin yanı sıra, film setlerine örnek olacak bir durum daha söz konusu. Yapılan araştırmalara göre dünyada en fazla plastik atıklarının olduğu yerlerin başlarında film ve dizi setleri de yer alıyor. Buna çözüm olarak ise plastik bardak kullanımını azaltabilmek için tüm ekip su ve diğer içecekleri için matara kullanıyor. Kağıt kullanımını azaltmak için ise senaryo ve günlük çalışma takvimleri dijital olarak gönderiliyor.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir