Cannes’da ilk zafer Mustang’dan

68. Cannes Film Festivali’nde “Yönetmenlerin 15 Günü” adlı bağımsız yan bölümde yarışan, gösterimi sonrası büyük övgüler alan, yönetmen Deniz Gamze Ergüven’in imzasını taşıyan Mustang ilk ödülünü kazandı.

Cannes Film Festivali’ndeki gösterimi ardından sinema çevrelerinden çok olumlu eleştiriler alan Mustang, festivalde Europa Cinemas Label ödülünü kazandı. Yarışmanın jürisi tarafından yapılan ödül açıklamasında beş genç yetim kız kardeşin özgürlükleri uğruna mücadele ettiği, iyi yazılmış ve yüksek enerjiyle oynanmış, duygusal açıdan etkileyici bir ilk film olduğu belirtildi. Ergüven’in yönetmenliğinden de övgüyle bahseden jüri, Mustang’ın hayranlık uyandırıcı ölçüde sade ama seyirciye dokunan bir film olduğunu söylerken, filmin Türk toplumu gözleminde görücü usulü evliliklere karşı duran bir söylemde bulunduğuna vurgu yapıldı.

Sinema her şeyim. Hayallerim, bir şekilde hangi alanı olursa olsun temas halinde olmak istediğim, hayatımın vazgeçilmezi..Woody Allen, Dardenne Kardeşler ve Reha Erdem'in sinema dünyalarından tarifsiz bir şekilde etkilenirken; sinema tarihinin en iyi filminin Yurttaş Kane olduğu üzerine düşüncem, seyrettiğim her filmle biraz daha pekişiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir