Bursalılar Mehmet Özgür’ü ‘Abluka’ya Aldı

Ankara Sinema Derneği’nin T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlediği Gezici Festival, 4 Aralık’ta Bursalı sinemaseverlerle buluştu. On yıl aradan sonra, 21. senesinde Nilüfer Belediyesi’nin katkılarıyla Sanat Mahal’e konuk olan festival, 7 Aralık’a kadar Bursa’da gösterimlerine devam edecek. Bursalı izleyiciler biletlere Sanat Mahal gişelerinden ulaşabilecek.

Bursa gösterimlerinin ikinci gününde, ilk gösterimi Venedik Film Festivali’nde yapılan ve Jüri Özel Ödülü’nü alan, Adana Altın Koza’da da En İyi Film dahil beş ödül kazanan Emin Alper imzalı Abluka’nın oyuncusu Mehmet Özgür, Bursalılarla bir araya geldi. Başarılı oyuncuya büyük ilgi gösteren sinemaseverler, gösterimden sonra Özgür’ü adeta ablukaya aldı. Seyircilerin sorularını yanıtlayan ve izledikten sonra filmin ciddi bir tokat etkisi yarattığını belirten Özgür, “Filme beni en iyi hazırlayan duygu, Emin’in kalemini çok iyi anlıyor olabilmemdi” dedi. Emin Alper’in önceki filmi ‘Tepenin Ardında’da bir antrenman dönemi yaşadıklarını ifade eden Özgür; “Beni çok cezbeden bir tarafı var Emin’in kaleminin. Bugüne kadar hiç şahit olmadığımız, görmediğimiz, belki de tatmadığımız bir mizah duygusu var, kaleminin dipnotlarında. Bu beni çok gıdıklayan bir şey Emin’in kalemini okurken. Bir anda kendimi onun dünyasına atabiliyorum ve orada yaşamaya başlayabiliyorum” diye konuştu.

Filme hazırlık dönemiyle ilgili olarak yıllardır kendince geliştirdiği teknikleri olduğunu anlatan oyuncu, daha çok hayvanlardan yola çıktığını ve onların davranış psikolojileri üzerinden insana yaklaştığını söyledi. “En küçükten, hayvandan başlıyorum. Bu da insana doğru yaklaştıkça, daha geniş duygulara, skalalara yayabilmemi kolaylaştırıyor. Yelpazenin diğer uçlarına kadar gitme fırsatı veriyor bana” diyen Özgür, filmde izlediğimiz adamın aslında bir goril olduğunu ve filme hazırlık döneminde gorilin tavırlarından, yaşam biçiminden, etrafına verdiği tepkilerinden yola çıktığını söyledi. Çok ciddi bir hazırlık dönemi geçirdiğini de anlatan Özgür, bu filme yaklaşık bir yıla yakın bir süre bu hazırlandığını belirtti. Oyuncu; “Sonlara yaklaştıkça zaten artık Kadir’e transfer olmuştum. Bu da benim kullandığım başka bir teknik. Transfer olabilme durumunu yaratıyorum ve artık Mehmet Özgür’den çıkıp Kadir olmaya yöneliyorum. Çünkü bu tarz filmlerde gerçek duyguları anlatabilmeniz için sizin de gerçek olmanız gerekiyor. O olmanız gerekiyor, onun gibi olduğunuz zaman seyirci gerçeğe ikna oluyor” diye konuştu.

Bursalı seyirciyle yaptıkları söyleşiden büyük keyif aldığını belirten Özgür, “Gezici Festival’in bizim ülkemiz açısından çok önemli bir boşluğu doldurduğunu düşünüyorum ve bu minvaldeki organizasyonların çoğalmasının toplumun aydınlanma sürecini daha da hızlandıracağına inanıyorum. Ne kadar insana ne kadar fazla noktada ulaşabilirsek, o kadar fazla aydınlatabiliriz bu ülkeyi. Gezici festival de şu anda bunun başını çekiyor” diye konuştu. Bursa seyircisinin konuya oldukça hakim olduğunu ve çok can alıcı noktalardan, mesleki ve teknik anlamda sorularla karşılaştığını anlatan Özgür, “Bu durum beni çok mutlu etti. Birçok ilde bu sorularla değil, daha çok magazinsel sorularla karşılaşıyoruz. Bursa seyircisini tebrik ediyorum. Bursa, ciddi entelektüel bir seviyenin üzerinde bir sinema seyircisine sahip diye düşünüyorum” dedi.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir