‘Burada Gençler de Ölüyor’

Corona virüs salgınıyla mücadele eden ülkeler arasında olan ve vaka sayılarının sürekli artış gösterdiği İtalya’da yaşayan ünlü yönetmen Ferzan Özpetek son durumu anlattı. “İtalyanlar ilk başlarda yasaklara dikkat etmedi ama şuan çok dikkat ediyorlar. Sokağa çıkanlara para cezası var” diyen Özpetek, “Türkiye’ye söyleceğim evden çıkmayın bir de 65 yaş üstüne inanmayın çok genç de ölüyor burada” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz yıl İtalya Cumhuriyeti Liyakat Nişanı “Commendatore” ile onurlandırılan Ferzan Özpetek İtalya’daki günlük yaşam hakkında bilgiler verdi.

İşte Özpetek’in açıklamalarından satır başları:

“2 Mart’tan beri eve kapandık, evden çıkmıyoruz. En yüksek noktaya ulaştı dünden beri iniş başladı. O bizi sevindiriyor. Televizyonda hastaneleri göstermeye başlamaları insanları çok etkiledi.”

“İtalyanlar ilk başlarda yasaklara dikkat etmedi ama şuan çok dikkat ediyorlar. Sokağa çıkanlara para cezası var. Duruma göre hapis cezasına kadar gidebilir. Burada ihtiyacı olanlara 600 euro ve ihtiyaç kolisi yardımı yapılıyor.”

“Sen kendin için düşünmeyeceksin, ben hastalanırsam kronik bir hastaya zarar verebilirim. Ben hastalanırsam gelip senin yerini alacağım demeliyiz.”

“Bakanlıktan verilen bir kağıtla markete ve eczaneye kendi mahalle sınırlarında gidebiliyorsunuz.”

“Trump önce dalga geçti şimdi bir arkadaşım ABD’den mesaj atmış sanki burası hayalet şehir diyor. Lüzumsuz yere kesinlikle sokağa çıkmamak gerekir.” (NTV)

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir