Buket Uzuner’den Atiye’ye İntihal Davası!

Netflix’in yerli yapımlarında Atiye davalık oldu. Yazar Buket Uzuner dizi yapımcılarına intihal davası açtı.

10 Eylül’de yayınlanan 2. sezonuyla en çok izlenen yapımlar arasına giren Atiye dizisine, esinlenildiği Dünyaya Uyanış adlı kitabın yazarı Şengül Boybaş tarafından isminin jenerikte, afişte yer almadığı gerekçesiyle mahkemelik olmuştu.

Ateş, toprak, su ve hava şeklinde Tabiat Dörtlemesi olan kitaplardaki başkahraman Defne Kaman ve ninesi Umay Nine’nin dizide izinsiz ve sözleşmesiz kullanılması üzerine intihal davası açtı.

Buket Uzuner’in sosyal medyada paylaştığı ifadeler şu şekilde:

”Bilindiği gibi bir roman ve senaryonun temeli onun Ana karakterleridir ve olayların akışı yoğunluklu olarak ana karakterlerin belirlediği bir yolda gelişir. Bu gerek edebiyatçılar gerek senaryo, film ve dizi sektöründe çok iyi bilinen bir teknik konudur. Atiye dizisinin senaryosu, Buket Uzuner’in “Defne Kaman’ın Maceraları” Toprak romanının ana karakterleri üzerine farklı adla kurulduğu için Atiye dizisi yazarın  “Su”, “Hava” ve aynı serinin yazmakta olduğu “Ateş” adlı eserlerine karşı da bir fikrî hak ihlalidir.
Atiye dizi senaryosundan Buket Uzuner’de izinsiz ve habersiz alınan (arkeolog,anne, kız kardeş gibi)  ana ve yan karakterler (bunların adları değiştirilmiş) olayın örgüsü ve gidişatı çıkarıldığında geriye ATİYE diye bir dizi kalmamaktadır. Burada bir açık ve net bir intihalden ziyade Buket Uzuner’in sevilen romanının ustaca değiştirilerek işlenmesi ve bundan bir senaryo çıkarılması söz konusudur. Buna rağmen yapımcılar kamuoyunu yanıltamamışlar ve kamuoyu bu dizinin TOPRAK romanı ve dörtlemenin karakterleri ve konusunun değiştirilerek işlenmesi olduğunu farkına varmış ve bunu sosyal medyada dile getirmiştir.”

Uzuner’in iddialarına Netflix ya da OG Prodüksiyondan bir yanıt gelmemişti.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir