Bozcaada İçin Başvurular Başladı

Bu yıl 7-11 Ekim tarihleri arasında yedincisi gerçekleşecek olan Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali’nin Uluslararası Yarışma ve Gaia Öğrenci Ödülü yarışması için başvurular açıldı. Başvuruların 15 Mayıs’a dek süreceği festivalde başvurular ve tüm gösterimler “ücretsiz”.

Bozcaada’da altı yıldır düzenlenen ekoloji temalı BIFED’e başvurmak isteyen belgeseller için başvuru süreci başladı. Uluslararası Yarışma (Fethi Kayaalp adına verilen Büyük Ödül) ve öğrenci projelerini destekleyen Gaia Öğrenci Ödülü kategorilerinde belgesellerini paylaşmak isteyen yönetmenler, 1 Ocak 2016 tarihinden sonra çekilmiş ekoloji temalı belgeselleriyle 15 Mayıs Cuma gününe kadar festivale başvuruda bulunabilecekler.

Festivalin daimi teması “ekoloji”

Daimi teması ekoloji olan festivalde geride alan altı yılda doğa, tarım, tohum, yerel halklar, gıda, enerji, madenler, iklim değişikliği, yeşil aktivizm, göç gibi yüzlerce belgesel gösterimi gerçekleştirildi. Bu konulara alan açan ve belgesel film üretilmesine ve ödüllendirilmesine bağımsız bir alan yaratan BIFED, yedinci yılında da, dünyanın farklı coğrafyalarında aynı sorunlarla mücadele edenlerin hikâyelerini, belgesel yönetmenlerini, sinema öğrencilerini ve seyircileri sonbaharda, adanın küçük ve kalabalık salonlarında yeniden buluşturmaya hazırlanıyor.

Her sene onlarca ülkeden, yüzlerce belgesel başvuruyor

Çevre belgeselleri konusunda uluslararası bir ağ olan Green Network’ün Türkiye’den tek üyesi olan BIFED’e geçen yıl da 60 ülkeden 450 belgesel başvurusu gelmiş, festival programında toplam 61 belgesel gösterimi yer almıştı. Yine festival kapsamında birçok atölye, söyleşi ve etkinlik düzenlenmiş yurtiçi-yurtdışından gelen 20’ye yakın yönetmen kendi belgesellerini izleyicilerle paylaşmışlardı. Beş gün süren festivale her yıl onlarca ülkeden, yüzlerce belgesel başvuruyor.

Yerel, küçük ve yavaş olmaya devam

Bozcaada Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen BIFED’in yönetmeni Petra Holzer, koordinatörü Ethem Özgüven ve başkanı ise Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz. Çoğunluğu üniversite öğrencilerinden oluşan gönüllü ekibin emeğiyle, ada halkının ve işletmelerin büyük desteğiyle süren festival “yerel, küçük ve yavaş” olma özelliğini yıllardır koruyor.

Başvurular ve gösterimler ücretsiz

BIFED’e gönderilecek eserler ve festival boyunca gösterilecek tüm belgeseller için başvuru sahiplerinden herhangi bir ücret alınmıyor. Festival yönetmeni Petra Holzer ve festival koordinatörü Ethem Özgüven, “Hepimizin ve ama maalesef özellikle de senaristlerin hayal gücü zayıfmış. Ne Avustralya’daki bu büyüklükteki söndürülemez yangınları, ne Çin’deki durdurulamaz virüsü, ne hapishaneye dönüşen kruvaziyerleri, ne de Bolsonaro ile Trump yapısındaki liderleri hayal edemediler. Bütün bunlara dayanışarak ve hiç duyulmayacak olsa da sözümüzü söyleyerek dayanabilir, karşı koyabiliriz. Sizleri ve güzel belgesellerinizi festivalimize bekliyoruz” sözleriyle yönetmenleri BIFED’e davet ediyor.

Son başvuru tarihi 15 Mayıs 2020

Festival Katılım Şartnamesi ve başvuru formuna http://www.bifed.org adresinden ulaşılabilir, herhangi bir başvuru ücreti ödemeden belgesellerinizi 15 Mayıs Cuma gününe dek festivalle paylaşabilirsiniz. 

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir