Boğaziçi Üniversitesi Sinemada Engelleri Kaldırıyor!

Görme engellilerin engelsiz bir şekilde hayata karışabilmeleri teması ile her yıl 15 Ekim’de düzenlenen Dünya Beyaz Baston Günü’nde sanatın önündeki engeller kalkıyor.

Türkiye’de ilk kez bir filmin aynı anda betimlemeli ve betimlemesiz izlenebilmesi ile görme engelliler ve engeli olmayan bireyler bir arada aynı anda sinemada film seyredebilecekler. Boğaziçi Üniversitesi Sinema Salonu’nda her ay bir film aynı anda hem kulaklık ile betimlemeli hem de betimlemesiz gösterilecek. Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM), Sesli Betimleme Derneği ve Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü işbirliği ile hayata geçen SineBU etkinliği 15 Ekim 2015’te 18.30’da Akvaryum adlı kısa film gösterimi ile gerçekleşecek.

Dünya Beyaz Baston Günü’nde ayrıca saat 16:00’da da Sesli Betimleme Derneği Betimleme Metin Yazım Koordinatörü Emine Kolivar ile Sesli Betimleme Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Olgun Yılmaz’ın katılacağı ‘Film ve Tiyatrolarda Yapılan Sesli Betimlemelerin Görme Engellilere Yansıması’ konulu panel ve söyleşi gerçekleşecek. Biletler SineBU’dan temin edilebilecek.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir