FilmArası Dergisi

Bir Zamanlar Anadolu’da Mubi’de

Online izleme platformu Mubi Türkiye, usta yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın filmografisini ‘Öze Dönüş’ seçkisi altından yayınlanmaya devam ediyor. Seçkide bugün yayınlanan film Bir Zamanlar Anadolu’da oldu.

2011 yapımlı film Cannes’da ikinci Jüri Büyük Ödülü’nü kazandı.

Ceylan senaryoda Ercan Kesal ile çalışıyor.  Filmin temelinde Ercan Kesal’in doktorluk yaptığı dönemde yaşadığı ve Kırıkkale’nin bir kasabasında işlenen cinayetin soruşturma süreci var.

Bir doktor ile bir savcının 12 saatlik gerilimli öyküsünün peliküle aktarıldığı filmin başrollerinde Muhammet Uzuner, Yılmaz Erdoğan ve Taner Birsel yer alıyor. Onlara Ahmet Mümtaz Taylan, Fırat Tanış, Ercan Kesal eşlik ediyor.

Filmin Özeti

Polis memuru, savcı, doktor ve cinayet zanlısının da aralarında bulunduğu bir grup adam, gecenin zifiri karanlığında, bozkırın çatallanan yollarında bir cesedin peşine düşer. Cinayete dair ayrıntılar belirginleştikçe, vahşice öldürülen bedeni arayan grubun ikiyüzlülükleri de ortaya saçılır. 

‘Öze Dönüş’ seçkisi Kış Uykusu ve Ahlat Ağacı filmleriyle tamamlanacak.

Rabia Bulut

Rabia Bulut

1994 İstanbul doğumlu. Lisans eğitimini felsefe alanında tamamladı. Lisansta aldığı sinema ve felsefe dersi kalemini sinema yazarlığına çevirmesine vesile oldu. Film Arası ile yolları kesişti. Haberler ve röportajlar yapmakta, sinema yazıları yazmaktadır.

Yorum Yap

Temmuz 2017