Bir Çocuğun Liderliği

“Bir adamın kötülük yapmasından çok, onca insanın iyilik yapmaya cesaret edememesine dikkat çekmek gerekir.”

35. İstanbul Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülükazanan Brady Corbet imzalı ilk film The Childhood Of A Leader / Bir Liderin Çocukluğu bu motto üzerinden hayali bir faşist liderin çocukluğuna inerek, izleyiciyi kötülüğün ve insan doğasının karanlık ve ürpertici taraflarında dolaştırıyor. İzlerken şunu düşünmeniz olası: Belki bir gün biz de bir liderin çocukluğuna yakından bakmak isteriz.

Bérénice Bejo, Liam Cunningham ve Stacy Martin’in başrollerde yer aldığı, Robert Pattinson’ın da kısa bir rolde karşımıza çıktığı film, Jean-Paul Sarte’ın 1939 tarihli aynı adlı kısa öyküsünden yola çıkıyor. İlk gösterimini yaptığı Venedik Film Festivali’nden En İyi Yönetmen, En İyi Çıkış ve FIPRESCI ödülleri kazanan yapımın, tüm bu ödülleri hak ettiğini gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.

Amerika Birleşik Devletleri’nin 28. Başkanı Woodrow Wilson’ın Dışişleri Bakanı Yardımcısı olarak çalışan bir babayla, Alman bir babanın, kendisini dünya vatandaşı olarak tanımlayan ve birçok dil bilen kızının çocuğu olarak dünyaya gelen Prescott’u öznesi yapan The Childhood Of A Leader / Bir Liderin Çocukluğu, bu küçük oğlanın geliştirdiği inanılmaz egoyu takip ediyor. Birinci Dünya Savaşı’nın son günlerinde yedi yaşında olan Prescott, ailesiyle birlikte Fransa’daki Versay Sarayı’na taşınıp, günlerini burada geçirmeye başlar.  Babası savaşta yenilen Almanlara empoze edilecek yerleşim planlarını hazırlarken, kendisine kilisede ufak bir görev verilir, Fransızca öğrensin diye özel dersler almaya başlar, evdeki çalışanların elinde ihtimamla büyür. Fakat o, ağzındaki altın kaşığı alıp çevresindeki herkesin kafasına vurmaya başlar. Kilisedeki insanlara taş atar, ders anlatan öğretmenin memelerine dokunur, bakıcısını manipüle eder, annesine vurur, babasına karşı gelir, kendini odasına kapatır, her şeyi yapabileceği iddiasıyla çalışır ve tüm bu davranışları, ona temas eden herkese zarar vermeye başlar.

Lars Von Trier’in Melankoli / MelancholiaAntonio Campos’un Simon Killer ve Ruben Östlund’un Turist / Force Majeure filmlerinde rol aldıktan sonra yönetmenliği deneyen Corbet’in bu ilk uzun metrajında gösterdiği yönetmenlik başarısı göz alıcı. Özellikle müzik kullanımını arşa çıkardığı ilk ve son bölümlerdeki gerilim duygusu, tırnak yediren cinsten. Büyük kısmı kapalı alanlarda, dar mekanlarda ve az ışıkta çekilen filmdeki görüntüye hakimiyeti ve oyuncu yönetimi de takdire şayan.

Büyüyünce faşist bir lidere dönüşecek küçük bir çocuğun verdiği ilk sinyalleri anlatan The Childhood Of A Leader / Bir Liderin Çocukluğunu MUBI’de izleyebilirsiniz. Yönetmeni takip etmek isterseniz bir sonraki filmi Vox Luxu puhuTV’de bulabilirsiniz.

PAYLAŞ

1983 yılında, mutlu bir aileye doğdu. 15 yaşında sinema salonlarıyla tanışıp, bazı filmlere âşık oldu. “Ben de yaparım” zannederek, -o zamanki algısıyla- senaryo yazmaya ve her sene doğum günü gelmeden bir uzun metraj tamamlamaya başladı. “Yapan” olmanın kendisi için o kadar da kolay olmayacağını anladığındaysa bu büyülü dünyadan kopmamak için, filmler hakkında “yazan” olmaya karar verdi. Geçen yıllar içinde istemeden de olsa tıp hekimi olup 12 yıl çalıştıktan sonra mesleği bıraktı. 13 yıllık sinema yazarlığı süresince Altyazı Sinema Dergisi, Filmlerim.com, Öteki Sinema, Blogum Dergisi, Haftalık Sinema Antrakt Gazetesi ve Film Arası Dergisi’nde yazıları yayınlandı ve Ters Ninja sitesinde editör olarak kök saldı. Yaklaşık bir yıldır da her perşembe yayınladığı, ülkenin ilk dijital platform bülteni Bu Hafta Ne İzlesem? sayesinde tutkusuna bağlı kalmayı sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.