Belgesel Avcıları, İstanbul’a Geliyor!

Belgesel Sinemacılar Birliği tarafından düzenlenen ve iki aşamalı gerçekleştirilen “PITCHIN’ISTANBUL Belgesel Proje Pişirme Atölyesi” çalışmalarının ilk aşaması T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ve EDN (European Documentary Network)’ün işbirliğiyle 20-24 Ağustos 2015’te gerçekleşti. Koç Üniversitesi’nin Anadolu Araştırmaları Merkezi ANAMED Oditoryumunda 21 Ekim 2015’te gerçekleştirilecek ikinci aşamada ise belgesel sinema üretiminde yeni bir sürecin başlaması hedefleniyor. Belgesel film yapımcıları ile kanal temsilcileri ve satın almacıları bir araya getiren proje çalışmaları, gelecekte İstanbul’un da bir “Pitching Merkezi” olabileceği konusunda olumlu sinyal veriyor.

Belgesel Sinemacılar Birliği-BSB’nin 1999 yılından bu yana sistemli olarak yürüttüğü çalışmaların bir ürünü olma özelliği taşıyan Pitchinİstanbul Belgesel Film Proje Pişirme Atölyesi”, sektörde yeni bir yapılanmayı da beraberinde getiriyor. BSB, Belgesel film üretimi alanında yeni bir sürecin başlamasının hedeflendiği projede, yurt dışındaki benzer sektör toplantılarına katılım, raporlama ve bilgi paylaşımı deneylerinden de yararlanıyor.

Türkiye’deki belgesel yapımcılarının önünü açmak ve uluslararası ortak yapımlar aracılığı ile üretilecek belgesel filmlerin, sektöre yeni finansal kaynak akışı getirmesini amaçlayan Pitchinİstanbul, Belgesel Film Proje Pişirme Atölyesi’nin 20-24 Ağustos’ta gerçekleşen ilk aşamasında grup çalışmaları yapıldı. Başvuran filmler arasından seçilen ve projeye dâhil olan 12 filmin yönetmen ve yapımcısı ikişer kişilik ekipler halinde eğitmenleriyle grup çalışması yaptı. Bu çalışmalarda her projenin güçlü yönleri ve zaafları konuşularak filmlerin içeriği ve anlatımının nasıl yapılandırılacağı konusunda tartışıldı. Bunun en büyük amacı ise, filmin yönetmeninin kendi filmi hakkında yeniden düşünmesini tetiklemek ve o projeyi uluslararası bir izleyici kitlesi için ilginç kılan yönlerinin neler olduğunu belirlemek.

“Pitchinİstanbul” Her Sene Gerçekleştirilecek Bir Etkinlik!

Projenin ikinci aşaması 21 Ekim 2015 tarihinde Koç Üniversitesi’nin Anadolu Araştırmaları Merkezi ANAMED Oditoryumunda gerçekleştiriliyor. Almanya, İsveç, Avusturya, Bosna Hersek ve İtalya gibi ülkelerden gelen uzmanların konuk olduğu PitchinIstanbul, Belgesel Film Proje Pişirme Atölyesi’nde yapılacak çalışmaların ana odağının Ağustos ayında geliştirilen projelerin profesyonel bir kurul karşısında görücüye çıkması olduğunu dile getiren Proje Koordinatörü Peri Johnson, Atölye çalışmalarına dair şunları söyledi:

“Bu coğrafyada son derece güçlü konularımız var. Yaratıcı yönetmenlerimiz var. Ancak projelerimizin tam anlamıyla potansiyellerine ulaşabilmeleri için profesyonel bir çalışmaya imkan tanıyan daha gerçekçi bütçelerle, ve bu bütçelerin olanak sağladığı çalışma yöntemleriyle üretim yapabiliyor olmamız gerekiyor. Bizim Pitchinİstanbul atölyelerinde yaptığımız ise belgesel projelerin ortak yapım olanağı bulabilecekleri uluslararası forumlara hazır hale gelmelerini sağlamak..”

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir