BBC’den İlginç Öneri

BBC coronavirüs pandemisinden dolayı durdurulan çekimlerin üretimi etkilememesi için oyuncuları ve ekip çalışanları birlikte karantinaya alarak üretim sürecinin devamlılığını sağlamayı düşünüyor.

İngiltere televizyon prodüksiyolarına, mart ayının ortalarında coronavirüs pandemisinin etkileri sebebiyle durdurma kararları alınmasıyla belirsiz bir süre ara verdi. İngiltere, durdurma önlemlerini 7 Mayıs’a kadar yeniden değerlendireceğini açıkladı. Üretimi askıya alma durumu BBC’nin yeni programlama eksikliği konusunda endişelenmesine neden oldu.

Televizyon şovlarının üretimi askıya alınmaya devam ederse, BBC karşılayamayacağı dev bir programlama boşluğuyla karşı karşıya kalacak. Edinburgh Televizyon Festivali’nde yapılan sanal bir tartışma sırasında, BBC drama komisyon başkanı Piers Wenger, şirketin tüm kadroları ve ekiplerini (The Guardian aracılığıyla) karantinaya alarak televizyon yapımını başlatmak ve çalıştırmak için sert bir fikir düşündüğünü söyledi.

The Guardian’a göre Wenger, yüksek profilli yıldızlardan sette daha uzun süre harcamalarını istemenin, bir program yapmanın maliyetini artıracağını ama yılın geri kalanında, sosyal mesafe kuralları mevcutsa çekimlerin devam etmesinin tek yolunun bu olabileceğini söyledi. BBC ayrıca, sosyal mesafe kurallarına bağlı kalarak, yeni televizyon bölümlerinin nasıl filme alınabileceğini araştırıyor. “Hile yapmanın yolları var, aktörler bir sahnede harekete geçecek kadar yakınlar. Bunun üzerinde oynanabilir” diyen Wenger, Avustralya televizyon dizisi “Neighbours”un sosyal mesafeler varken farklı çekim yollarını denediğini de söyledi.

BBC içerik direktörü Charlotte Moore ise, video konferans görüşmeleriyle yapılan programlara geçişin, izleyicilerin “daha ​​somut ve tempolu programlara özlem duydukları” gerçeğini değiştirmeyeceğini ve düşünülen fikrin soruna bir çözüm olmayacağını söyledi. Yönetici, “Zoom üzerinden her şeyi yapmaya çok hevesliyiz. Şu anda insanlar ‘hepimiz birlikteyiz’ durumundan hoşlanıyor ve herkesin evini görüyorlar ama aynı zamanda tüm gösterişli şovlar için büyük bir iştah var.” dedi.

BBC, belirli programlar için haftalık olarak yayınlanan bölüm sayısını zaten azalttı. Böylece beklenen programlama boşluklarını doldurmak için yeni içerikleri kaydedilebilir ve daha uzun bir süreye yayabilirler. “EastEnders” gibi bazı hit şovlarda durum şimdilik böyle. Bakalım ilerleyen haftalar nasıl kararlar alınacak. (Beyazperde)

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir