Balkan Sineması Masaya Yatırılacak

İstanbul Şehir Üniversitesi, Greek Open University ve Bükreş Hyperion Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen Balkanlar ve Yakın Doğu’da Erken Sinema Konferansı 5-7 Haziran tarihleri arasında Atina’da gerçekleşiyor.

Bağımsız bilim adamları ve akademisyenler tarafından hazırlanan, dünyanın en saygın dijital sinema dergilerinden Filmicon’ın ev sahipliği yapacağı konferans, sinema tarihinin en karanlıkta kalmış bölgelerinden olan Balkanlara ve Yakın Doğu’ya ışık tutacak. İstanbul Şehir Üniversitesi’nden Canan Balan’ın da düzenleme komitesinde yer aldığı konferansa, dünyanın pek çok üniversitesinden sinema tarihçileri ve film arşivcileri katılacak.

Üç gün boyunca Balkan arşivlerinden gün yüzüne çıkmamış filmlerin bir araya getirilerek oluşturulan seçkiye, Dina Iordanova, Hamid Naficy ve Viola Shafik gibi değerli akademisyenler ana konuşmacı olarak katılacak. Elizabeth Thompson, Vassiliki Tsitsopoulos, Peyami Çelikcan ve Nezih Erdoğan gibi önemli sinema araştırmacıların sunacakları bildirilerle Balkan Sinema Tarihi’nin tozlu arşivlerinin gün yüzüne çıkacağı konferansa, İstanbul Şehir Üniversitesi’nden Canan Balan da düzenleme komitesi üyesi olarak yer alacak. Etkinlik, son dönemde arşivcilik ve film restorasyonu konusuna ilginin artması ve tozlu raflarda izleyicisini bekleyen birçok eserin Türkiye ve dünya sinema tarihçileri ile buluşması açısından büyük bir önem taşıyor. Yüz yıl öncesinin kültürel, toplumsal, siyasi ve sanatsal gündemine ışık tutan filmler, izleyicisine tarihe tanıklık etme şansını sunuyor.

Program ve filmler hakkında ayrıntılı bilgi için:

http://filmiconjournal.com/

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir