BAFTA’nın Ödüllü Filmleri İstanbul’da Gösterilecek

BAFTA töreninde ödül alan iki film 4 Nisan’da başlayacak 34. İstanbul Film Festivali’nde gösterilecek.

Altın Küre’de Komedi veya Müzikal Türünde En İyi Film dalında yarışan Pride / Onur, baskılara karşı dayanışma içerisinde göğüs geren madencilerin hikâyesini anlatıyor. İngiliz yönetmen Matthew Warchus’un ikinci yönetmenlik denemesi olan film, Cannes Film Festivali’nde prömiyerini yaptı ve festivalden Kuir Palmiye ödülüyle döndü.

Bir diğer ödüllü film de İngiliz Sineması’nın umut veren isimlerinden Yann Demange’ın uzun bir televizyon kariyerinin ardından yaptığı ilk uzun metrajlı filmi ’71. Belfast sokaklarında bölüğünden ayrı kalan bir İngiliz askerinin hayatta kalma mücadelesini öyküleyen film, özellikle aksiyon sahneleriyle övgü topladı. ‘71’in başrol oyuncusu Jack O’Connell da BAFTA’da Yükselen Yıldız ödülünü aldı.

2014’te Filmekimi ve İstanbul Film Festivali programında yer alan filmlerinden ise kazananlar şöyle: Boyhood En İyi Film, yönetmeni Richard Linklater En İyi Yönetmen kategorilerinde BAFTA ödüllerini kazandı. Filmdeki performansıyla Patricia Arquette bir kez daha En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü kazandı; Whiplash ise 3 dalda ödül aldı. Büyük Budapeşte Oteli 5 dalda ödül alırken Yabancı Dilde En İyi Film ödülü Ida’nın oldu.

34. İstanbul Film Festivali’nin tüm programı 10 Mart tarihinde gerçekleştirilecek basın toplantısıyla açıklanacak.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir