Ayvalık Film Festivali İçin Sayılı Günler!

4 – 9 Ekim Tarihleri Arasında, Kariyo Ababay Vakfı sponsorluğunda düzenlenecek olan Ayvalık Film Festivali, Yeni Sinefiller Yeni Mecralar, Yeni Seyirciler temalarıyla sinemaseverlerle buluşacak.

Yarışma değil festival düsturuyla yola çıkan Ayvalık Film Festivali; yaratıcılığı, üretkenliği ve film yapımını teşvik etmek amacıyla Kariyo & Ababay Vakfı Yılın Yönetmeni Ödülü verilecek. Seçilen yönetmene, 100.000 TL para ödülü takdim edilecek.

Dünya Sineması Ayvalık’ta

Festival, Pedro Almodóvar’ın Acı ve Zafer adlı filmiyle açılacak. Yönetmen Salvador Mallo’nun çocukluğundan bugüne kadar yapmış olduğu seçimleri konu edinen filmde Antonio Banderas ve Penélope Cruz başrolde yer almakta.Jérémy Clapin’in ilk uzun metraj animasyon filmi olan Vücudumu Kaybettim de festivalde yer alacak filmler arasında.

Bu yıl Berlin’de Ekümenik Jüri Ödülü ve Sinemacılar Ödülü’nü alan Onun Adı Petrunia da festivalde gösterilecek ve filmin Üsküplü yönetmeni Teona Strugar Mitevska festivalin konukları arasında yer alacak. Ayrıca Berlin Film Festivali’nde de İstanbul Film Festivali’nde de En İyi Belgesel Ödülü’nü alan Ağaçlar Hakkında Konuşmak filmi gösterilecek filmler arasında yer alırken yönetmeni Suhaib Gasmelbari de Ayvalık’ta izleyicilerle buluşacak.

Türkiye’den Filmler

Dünya sinemasının yanı sıra yerli yapımlar da Ayvalık Film Festivali’nde boy gösterecek.

Emin Alper’in yazıp yönettiği, Saraybosna Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülünü kazandıran Kız Kardeşler filmi gösterilecek. Gösterimini yanı sıra, film ekibi de Ayvalıklılarla buluşacak. Ayrıca filmin müziklerini yapan Giorgos ve Nikos Papaioannou kardeşler de festivale katılarak bir mini konser verecek.

Dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yapan, Emre Yeksan’ın yönettiği Yuva filmi, Can Evrenol’un, Cem Özüduru’nun Perihan isimli çizgi romanından uyarladığı Peri filmi de gösterilecek filmler arasında yer almakta. Ayrıca Yuva filmi ekibi ve Peri filminin yönetmeni Can Evrenol da festival konukları arasında yer almakta.

Kıvanç Sezer’in son filmi olan Küçük Şeyler de Ayvalık Film Festivali’nde yer alacak. Aynı zamanda filmin başrol oyuncusu Alican Yücesoy, yapımcısı Tolga Karaçelik ve yönetmeni Kıvanç Sezer de festivalin konuğu olacak.

Ayvalık Film Festivali kapanışı, Ayvalıklı bir ailenin hikayesini anlatan Bizim İçin Şampiyon filmiyle yapacak. Film ekibi de Ayvalıklılarla buluşacak.

Festival direktörü Azize Tan: “Bu sene festival kapsamında birtakım yeniliklerimiz olsa da festivalin geçen sene herkes tarafından beğenilen ruhunu bozmamaya gayret ediyoruz.”

Çocuklar ve Üniversite Öğrencileri de Ayvalık’ta

Gaziantep, Diyarbakır ve İstanbul’dan gelen üniversite öğrencileri; film yapımı, film yönetimi, senaryo, film geliştirme, kurgu ve görüntü yönetmenliği gibi atölyelere katılma şansı bulacak.

Geleceğin seyircisi ve sinemacısı olan çocuklar için de çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek. Bu etkinlikler; Kısa süre önce hayatını kaybeden gazeteci – yazar Cüneyt Cebenoyan anısına düzenlenecek.

Festival Biletleri

Festival biletleri Biletix üzerinden ve Sanat Fabrikası gişelerinden satılacak. Biletlerin ön satışı Biletix’ten 21 Eylül-3 Ekim, Sanat Fabrikası gişesinden 28 Eylül-3 Ekim tarihleri arasında yapılacak. Bilet fiyatları ön satışlar sırasında 12 TL ve 6 TL, festival sırasındaysa 15 TL ve 7,5 TL olacak. Hafta içi gündüz seansları öğrenciler ve 65 yaş üstü izleyiciler için 6 TL.

Açıkhava gösterimleri ve paneller ücretsiz olacak.

Festival programının tamamı 16 Eylül’de açıklanacak.

 

 

 

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir