Asghar Farhadi Suçlu Bulundu

Oscar Ödüllü İranlı Yönetmen Asghar Farhadi, “Kahraman” Filminin Senaryosu İçin “Fikri İntihal”den Suçlu Bulundu.

İran’da bir mahkeme, iki kez Oscar ödülü kazanan İranlı yönetmen Asghar Farhadi’yi “Kahraman / A Hero” filminin senaryosunu çalmaktan suçlu buldu. Farhadi’nin eski bir öğrencisi olan Azadeh Masihzadeh, “Kahraman” filminin kendi belgeseli “All Winners All Losers”a benzediğini öner sürerek dava açmıştı. Tahran’daki bir mahkeme, Farhadi’yi telif hakkını ihlal etmekten ve Masihzadeh’in filmini kaynak göstermeden kullanmaktan suçlu buldu. Kararın bağlayıcı ve temyiz edilemez olduğu belirtildi. Farhadi’nin cezasını şimdi ikinci bir hakim belirleyecek. Yönetmen “filmin sinemalarda veya çevrimiçi olarak gösterilmesinden elde edilen tüm geliri” Masihzadeh’e devretmek zorunda kalacak ya da hapis cezasına çarptırılacak.

Geçen yıl Cannes Film Festivali’nde galası yapılan “Kahraman”, Büyük Jüri ödülünü kazanmıştı. Bugüne kadar dünya çapında sinemalarda yaklaşık 2,5 milyon dolar gelir elde eden filmin ABD’deki hakları Amazon Prime’da.

Farhadi, borç içinde yüzen bir insanın bulduğu bir torba altını gerçek sahiplerine teslim etmek isterken başına gelenleri anlattığı filminin Masihzadeh’in çektiği “All Winners All Losers” ile aynı gerçek hikayeye dayandığını kabul etmişti. Ancak yönetmen, hikayeyi bağımsız olarak araştırdığını iddia ederek Masihzadeh’i fikir sahibi olarak kaynak göstermemişti.

Kaynak: The Hollywood Reporter

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir