Asghar Farhadi Özür Diledi

Asghar Farhadi İlk Kez ‘Kahraman’ Filminin İntihal İddiaları Hakkında Konuştu: “Bu Kadar Kötü Duygu Yarattığı İçin Üzgünüm”

75. Cannes Film Festivali’nde jüri üyesi olarak görev alan Farhadi, basın toplantısında konuştu.

İranlı yönetmen Asghar Fahradi, kendisini geçen yıl Cannes Grand Prix şampiyonu yapan Kahraman / A Hero’nun fikrini çalmakla suçlayan eski sinema öğrencisi Azadeh Masihzadeh hakkında ilk kez konuştu. Masihzadeh, iki kez Oscar ödüllü yönetmenin fikri doğrudan 2018 tarihli belgeseli All Winners, All Losers’dan aldığını iddia ediyor.

İlk başta suçlu bulunan yönetmen, şu anda aleyhindeki delillere itiraz edilip edilmeyeceğini veya yeniden incelenip incelenmediğini duymayı bekliyor ve farklı haber kuruluşları tarafından yanlış bilgilerin yayıldığında ısrar ediyor.

Fahradi, salı günü düzenlediği basın toplantısında, “Bu konu hakkında doğrudan konuşmadım” dedi. “Bu belgesel bir atölyede gördüğüm ve bir öğrenciyle konuştuğum bir şeydi ama çok sonra A Hero filmini yaptım ve bu bir intihal olarak görülemez. A Hero’da olanla belgeseldeki oldukça farklı. Bazı gazetecilerin bu yanlış bilgiyi neden yaydığını görmemiz gerekiyor.”

Yönetmen, “Yaptığımız şey kurmaca filmler yapmak ve A Hero filmimde yaptıklarımın az önce bahsettiğim atölyede yapılan işlerle ilgisi yok. Güncel bir olaya dayanıyordu, dolayısıyla bu belgesel ve bu film, atölye çalışmasından iki yıl önce meydana gelen bir olaya dayanıyor. Bir olay gerçekleştiğinde ve basına yansıdığında, o zaman kamuoyuna mal olur ve olay hakkında istediğinizi yapabilirsiniz. Olay hakkında bir hikaye yazabilir veya bir film yapabilirsiniz. Bu etkinlikle ilgili bilgileri inceleyebilirsiniz. Kahraman, bu olayın sadece bir yorumudur.”

Masihzadeh’in davasının ardından Farhadi, iddiaları destekleyecek “yetersiz kanıt” olduğunu söyleyerek hakaret davası açtı. Suçlu bulunursa, iki yıla kadar hapis ve 75 kırbaç cezasına çarptırılabilir, çünkü fiziksel ceza hala İran ceza sisteminin bir parçası.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir