Antalya’nın Belgesel Destekleri Açıklandı

Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin merakla beklenen fon ve network platformu Antalya Film Forum’un Belgesel Work İn Progress adayları bugün belli oldu. 20 projenin başvuru yaptığı Belgesel Work İn Progress’te filmler, Litvanyalı yönetmen Audris Stonys, film ve endüstri programcısı Selin Murat ve İsrailli yapımcı Sigal Yehuda ‘dan oluşan ön jüri tarafından değerlendirildi. Yapım aşamasındaki belgesel filmlere destek sağlayan fonda bu yıl; Selin Şenköken’in “Ali Arif Ersen: Mr Wink”, Didem Şahin’in “Acı Tatlı”, Yasemin Akıncı’nın “Ertil, Komplikasyonlar Mütehassısı”, Aslı Akdağ ve Banu Sıvacı’nın “Bekleyiş”, İlham Bakır’ın “Anne: Sınırı Geçtin”, Berna Gençalp’in “Kim Mihri” ve Sidar İnan Erçelik’in “Rüzgar Tayı” adlı projeleri, toplam 90 bin TL para ödülü için yarışacak.

Bağımsız sinemacıların merakla beklediği Antalya Film Forum’da yarışacak projeler açıklanmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Sümer Tilmaç Antalya Destek Fonuve Kurmaca Work in Progress kategorilerinin açıklandığı Antalya Film Forum’un Belgesel Work in Progress projeleri de bugün belli oldu.

Çekimleri tamamlanmak üzere olan ya da post prodüksiyon aşamasındaki belgesel projelerin desteklendiği Belgesel Work in Progress kategorisinde üç proje toplam 90 bin TL değerindeki ödülleri kazanacak.

7 Belgesel Film

20 projenin başvurduğu Belgesel Work in Progress’te; belgesel sinema alanında uluslararası ortaklıklarıyla tanınan Belçikalı enstitü CloseUp’ın kurucusu, İsrailli yapımcı Sigal Yehuda, Avrupa Film Ödüllü “Earth of The Blind” (1992), 2011’de Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar adayı olan Ramin ve son filmiyle Litvanya’nın 2020 Oscar adayı olan Bridges of Times’ın yönetmeni Audrius Stonys ve Montreal Belgesel Film Festivali’nin film ve endüstri programcısı Selin Murat’tan oluşan ön jüri 7 projeyi seçti.

Selin Şenköken’in yönettiği ve İpek Tugay’ın yapımcısı olduğu Ali Arif Esen: Mr. Wink , yönetmen ve yapımcılığını Didem Şahin’in üstlendiği Acı Tatlı , Yasemin Akıncı’nın yönetmenliğini yaptığı ve Aslıhan Altuğ ile Kıvılcım Akay’ın yapımcılığında çekilen  Ertil, Komplikasyonlar Mütehassısı, Aslı Akdağ’ın yapımcısı olduğu ve Banu Sıvacı ile birlikte yönettikleri Bekleyiş, İlham Bakır’ın yönettiği ve yapımcısı olduğu Anne: Sınırı Geçtin, Berna Gençalp’in yönettiği ve  Yonca Ertürk ile Berat İlk’in yapımcılığında gerçekleşen Kim Mihri ve son aday Sidar İnan Erçelik’in yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği Rüzgar Tayı adlı belgesel projeleri 28-30 Ekim tarihlerinde jüri önüne çıkacak.

Olena Yershova Yıldız direktörlüğünde gerçekleşecek Antalya Film Forum’un Uzun Metraj Kurmaca Pitching Platformu projeleri ise 11 Ekim’de açıklanacak.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in ev sahipliğinde düzenlenen 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin İdari Direktörlüğünü Cansel Çevikol Tuncer, yönetmenliğini Ahmet Boyacıoğlu, sanat yönetmenliğini Başak Emre üstleniyor.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir