Ankara’da Festival Sürüyor

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen, AB Türkiye Delegasyonu, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Çankaya Belediyesi tarafından desteklenen 34. Ankara Film Festivali tüm hızıyla devam ediyor. Festivalde dün, Ulusal Ulusal Uzun Film Yarışması’nın ve VEKAM film seçkisinin gösterimleri vardı.

Ulusal yarışmanın ilk filmi Filiz Kuka imzalı Yüzleşme’ydi. Annenin ölümüyle açığa çıkan bir sırrın yüzleşmesini yaşayan aile fertlerini anlatan filmin söyleşisinde yönetmen Filiz Kuka…

Fikret Reyhanîn Cam Perde filmi dört yaşındaki oğluyla yaşayan Nesrin’in bir yandan eski eşi Ömer’in baskıları ve bürokratik engellerle uğraşırken bir yandan da sevgilisi Selim ile olan birlikteliğinde kritik kararlar almanın eşiğinde olduğu bir sürece odaklanıyor. Film ekibinden …

Bugün ayrıca Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM)ın öncülüğünde Ankara’yı mesken edinmiş filmlerin gösterimi yapıldı. Bu yıl altı filmin başvurduğu bölümde Özlem Mengilibörü, Can Mengilibörü imzalı Laf Aramızda Engürü Kahve, Kadir Uluç’un Midas’ın İzinde, Onur Kutluoğlu ve Kayahan Kaya’nın ortak çalışması Opera’nın Hayaleti, Halis Eren Koçyiğit’inKonur Sokak, Nebil Özgentürk’ün MADELET, Rüzgâra Karşı Zorlu ve Cesur Bir Yürüyüşün Öyküsü ve Alper Kaya ve  Gökçin Dokumaci’nin Beş Şehir: Ankara filmleri gösterildi. Kazanan filmin ödülü 10 Kasım’da yapılacak ödül töreninde sunulacak.

Uluslarararası seçkide yer alan Matěj Chlupáček imzalı Biz Hiçbir Zaman Modern Olmadık / We Have Never Been Modern filmi de bugün Ankara seyircisiyle buluştu.

1937 yılında geçen filmde bir inşaatta ölü bulunan bebeğin akıbetini araştıran bir çiftin çatışması aktarılıyor.

Jonathan Glazer imzalı Zone Of Interest’de Auschwitz toplama kampı komutanı RudolfHöss ve karısı Hedwig kampın hemen yanında ki bir evde hayallerinde ki hayatı yaşamaya çalışırlar. Zone of Interest, prömiyerini 2023 Cannes Film Festivali’nde yaptı ve Akademi Ödülleri’nde Birleşik Krallık’ın adayı olarak seçildi.

Ivo Trajkov’un Piargy filminde, Banska Bystrica adında bir piskopos, Piargy kasabasında bir çığ felaketinden sonra Deccal’ın doğduğunu öğrenir. Piskopoz Banska Bystrica, rahip Balaz’la beraber bu çığ felaketinden sağ kurtulan Johanka ile Piargy köyünde neler olduğunu araştırmaya başlarlar.

7 KASIM 2023, SALI (FESTİVALDE BUGÜN)

BÜYÜLÜ FENER SALON I

14:00 Karganın Uykusu

16:30 Aniden

19:00 Sanki Her Şey Biraz Felaket

21:30 Zone of Interest

BÜYÜLÜ FENER SALON II

14:00 Ulusal Belgesel Film Yarışması 2 – Dal Değdi Gözüme / Dinamo Mesken

16:30 Ulusal Belgesel Film Yarışması 3 – Kavur

19:00 Yüzleşme

21:30 Cam Perde

BÜYÜLÜ FENER SALON III

14:00 Arıların 20.000 Çeşidi

16:30 Beyaz Plastik Gökyüzü

19:00 Kidnapped

21:30 Benimle Sinemaya Gel

8 KASIM 2023, ÇARŞAMBA (FESTİVALDE YARIN)

BÜYÜLÜ FENER SALON I

14:00 Beyaz Plastik Gökyüzü

16:30 Annesinin Kuzusu

19:00 Kör Noktada

21:00 Arıların 20.000 Çeşidi

BÜYÜLÜ FENER SALON II

14:00 Ulusal Belgesel Film Yarışması 4 – Rodakisi Ararken

16:30 Karganın Uykusu

19:00 Aniden

21:30 Sanki Her Şey Biraz Felaket

BÜYÜLÜ FENER SALON III

14:00 Kısa Yarışma 2 – Dikiş Makinesi / Çamaşır İpi / Ben Sen O, Biz… / Kurbağlar / Ruj / Labirent / Magus Baba’nın Maymunu / Ben Süpermarket Değilim / Ayna / Son Ağaç / Denge / Dev’r’inim

16:30 Kısa Yarışma 1 – Hayırlı Olsun Ziyareti / Vuruyor Gol Oluyor / Güneş Ay & Kadın / Çember / Kruvasan / Paket

19:00 Je’Vida

21:30 Kötü Yaşamak

PAYLAŞ

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir