Altın Portakal’lar Sahiplerini Buldu

52. Uluslararası Antalya Film Festivali, Cam Piramit’te düzenlenen kapanış töreniyle sona erdi. Gecenin galibi “Sarmaşık” oldu.

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve başkanlığını Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in, direktörlüğünü Elif Dağdeviren’in yaptığı 52. Uluslararası Antalya Film Festivali, Cam Piramit’teki kapanış gecesiyle bu seneki yolculuğunu sonlandırdı.

Gece, Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel’in konuşması ile başladı. Türel, konuklara şöyle seslendi:

“52 yıllık festival tarihinde pek çok festivale gazeteci ve belediye başkanı olarak katıldım ama bu senekinin duygusu çok başkaydı. Aspendos’tan bu yana festival düzenleyen Antalya’da Behlül Dal’ın girişimiyle film yıldızlarını şehrimizde görebilmek gibi bir hayal gerçekleşmeye başladı. Bugün o bir avuç Antalyalı’nın hayalini devralıp daha büyük bir hayale dönüştürüyoruz. Geçen yıl Antalya Film Forum (AFF) fidanını diktik. AFF ile sadece filmlere, sanatçılara ödül vermiyor; projelere de destek oluyoruz. İnanıyorum ki buradan Antalya sinema ekolü de doğacak.

Bu yıl festivalimizde, ikisi özel olmak üzere, toplam 34 ödül veriliyor. Bütün ödüllerin tek bir törende verilmesi, takdir edersiniz ki, bir sıkışıklığa yol açacak. Her kategorideki ödülü, hak ettiği özenle sunabilmek ve ödül sahibine de sahnede ihtiyacı olan teşekkür süresini verebilmek için ödülleri, dünyada da benzer örneklerinde olduğu gibi, iki ayrı ödül töreniyle takdim ettik. Festivalde emeği geçenlere ve misafirimiz olmayı kabul eden yıldızlarımıza teşekkürü borç biliyoruz”

52. Uluslararası Antalya Film Festivali Ulusal Yarışma’da “Sarmaşık”; En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödüllerini kazandı. Ulusal Yarışma’da En İyi Film seçilen “Sarmaşık”, 100 bin TL’lik para ödülünün sahibi oldu. Yine “Sarmaşık”la En İyi Yönetmen seçilen Tolga Karaçelik, Festival Ana Ulaşım Sponsoru THY tarafından 1 milyon seyahat mil’i kazandı. Uluslararası Yarışma’nın galibi ise En İyi Film dalında “Taşa Yazılmış Hatıralar/ Memories on Stone”, En İyi Yönetmen dalında ise “The Idol” filmiyle Hani Ebu Esed oldu.

Gecenin tek heyecan verici ödülü, Altın Portakal’lar değildi. Oscar’lı usta tiyatro ve sinema oyuncusu Vanessa Redgrave ve; eşi; başarılı oyuncu Franco Nero’ya, gecede Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve Antalya Valisi Muammer Türker tarafından Yaşam Boyu Başarı Ödülü takdim edildi. Redgrave; ödülünü “İlk söyleyeceğim; çok teşekkür ederim” diyerek aldıktan sonra “Son söyleyeceğim de…” diyerek Türkçe teşekkürle seyircileri selamladı.

Redgrave’in eşi, usta oyuncu Franco Nero ise ödül aldıktan sonraki konuşmasında bir de anısını aktardı:

“Kariyerimde farklı milliyetlerden bir sürü karakter var hatta bir Türk’ü de canlandırdım. Türkiye’ye 1981’de zamanın Kültür Bakanı tarafından davet edildiğimde bana Atatürk rolü teklif edildi. Ama bazen iyi projeler bile çekilemeyebiliyor ne yazık ki. Bu arada Vanessa bu ödülü gerçekten haketti; dünyadaki en iyi dramaturg ve yüz yılımızın en iyi aktrisi. İnsan olarak da harika bir kadın ve gerçek bir insan hakları savunucusu”

Gecede En İyi Senaryo, Film ve Yönetmen ödüllerinin sahibi olan Tolga Karaçelik, ödül konuşmasında salonda olan annesini seyirci ile tanıştırarak ona bizzat teşekkür etti.

“Sarmaşık” filmindeki performansıyla Ulusal Yarışma En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü, “Kendisinin hastasıyım” diye takdim eden usta oyuncu Şerif Sezer’den alan Nadir Sarıbacak da “Dertlerimizi muhabbet çözecek” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Memleketle ilgili dertlerim var, bu filmden de hareketle. Çok güzel arkadaşlarım var; farklı dilden, dinden, mezhepten. Bizi sadece muhabbet kurtaracak. Bir duble rakı ya da bir demli çay eşliğinde muhabbetin bizi kurtaracağına inanıyorum. Çok teşekkürler”

Ulusal Yarışma’da “Kalandar Soğuğu”ndaki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu ödülü kazanan Nuray Yeşilaraz ise asıl mesleğinin hemşirelik olduğunu söyleyerek ödülünü, canlandırdığı Hanife gibi çileli, çalışkan vefakar ve direnen Karadeniz kadını için aldığını söyledi.

Gecede yılların set amiri Sonay Kanat’a da Emek Ödülü, usta oyuncu Selda Alkor tarafından verildi. Bu yıl; yapımcı Baran Seyhan, yönetmen Hakan Gürtop ve geçen yılki Emek Ödülü’nün sahibi, ışık şefi Ali Salim Yaşar tarafından yapılan değerlendirme sonucu Emek Ödülü’ne layık görülen Kanat; aralarında “Teyzem”, “Kaçıklık Diploması”, “Cenneti Beklerken”, “Bedrana”, “Kınalı Yapıncak” gibi filmlerin de bulunduğu 35 filmde set amiri olarak görev yaptı. Kanat, “Bu ödülü, yetiştirdiğim tüm arkadaşlarım adına alıyorum” dedi.

Yönetmen Ömer Vargı başkanlığında; Şebnem Bozoklu, Tarık Tufan, Naz Erayda, Mirsad Heroviç ve James Ulmer’den oluşan Ulusal Jüri’nin değerlendirmesi sonucu, 5 Aralık’taki törende verilenler dahil olmak üzere, ödüller şöyle belirlendi:

En İyi Film: Sarmaşık (Bilge Elif Turhan)

En İyi Yönetmen: Tolga Karaçelik (Sarmaşık)

En İyi Senaryo: Tolga Karaçelik (Sarmaşık)

En İyi Kadın Oyuncu: Nuray Yeşilaraz (Kalandar Soğuğu)

En İyi Erkek Oyuncu: Nadir Sarıbacak (Sarmaşık)

En İyi Müzik: François Couturier (Rüzgarın Hatıraları)

Eleonore Fourniau (Kalandar Soğuğu)

En İyi Kurgu: Emre Şahin (Takım: Mahalle Aşkına)

En İyi Sanat Yönetmeni: Uykura Bayyurt (Takım: Mahalle Aşkına)

En İyi Görüntü Yönetmeni: Andreas Sinanos (Rüzgarın Hatıraları)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Çiğdem Selışık (Çırak)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Kaan Çakır (Muna)

Behlül Dal Jüri Özel Ödülü: Yağız Can Konyalı (Takım: MahalleAşkına)

Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü: Kalandar Soğuğu

(Yön: Mustafa Kara)

Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü: Selim Evci (Saklı)

En İyi İlk Film: Çırak (Yön: Emre Konuk)

Hem Türk sinemasına hem de Antalya’nın tanıtımına destek olma amacıyla festivalin bu yıl hayata geçirdiği projelerden biri de Antalya Film Destek Fonu (AFDF). Fon; senaryosunun en az üçte biri Antalya’da geçen projeleri 100 bin TL ile destekliyor. Yönetmen Ezel Akay, senarist- sinema yazarı Burak Göral ve idarî yapımcı Engin Palabıyık’tan oluşan jüri, 7 proje arasından “Kar”ı, desteklemeye en değer proje olarak değerlendirdi. Ödülünü, Akay’ın elinden alan yapımcı-senarist-yönetmen Emre Erdoğdu, “Bir hayali ödüllendirdiniz. Biz sizi seneye bu hayalin gerçeğiyle tanıştıracağız” dedi.

İzlanda sinemasının dev ismi Fridrik Thor Fridriksson başkanlığında; “Yıldız Savaşları”nın cast direktörü Dianne Critenden, Altın Portakal’lı oyuncu Nesrin Cavadzade, Belçikalı sıra dışı yönetmen Dominique Derrudere, “Jaws” serisinin senaristi Carl Gottlieb, Romanya sinemasından dünyaya açılan genç oyuncu Anamaria Marinca ve yapımcı Christopher Simon’da oluşan Uluslararası Jüri’nin kararları ise şöyle:

En İyi Film: Taşa Yazılmış Hatıralar /Memories on Stone

En İyi Yönetmen: Hany Ebu Esed (The Idol)

En İyi Senaryo: Alexandra- Therese Keining (Kayıp Kızlar/ Girls Lost)

En İyi Kadın Oyuncu: Alba Rohrwache (Yeminli Bakire/Sworn Virgin)

En İyi Erkek Oyuncu: Haydar Şişman (Kalandar Soğuğu)

En İyi Müzik: Eleni Karaindrou ve Irena Popoviç (Kuşatılmış/Enclave)

Jüri Mansiyon Ödülü: Devrimciler/ Pioneer Heroes

Uluslararası Yarışma En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazanan Haydar Şişman, “Mehmet, dağlarda aradığı altını Antalya’da bulacağını bilmiyordu. Ona da bana da sürpriz oldu. Ödülümü halkların kardeşliğine ve demokrasiye adıyorum” diye konuştu.

Uluslararası Yarışma En İyi Film Ödülü sahibi “Taşa Yazılmış Hatıralar/ Memories on Stone” filminin senarist ve yapımcısı Mehmet Aktaş da ödülünü, çocuklarını kaybeden annelere adadı.

Gecede ayrıca seyircilerin oylarıyla hem Ulusal hem Uluslararası kategoride En İyi Film İzleyici ödülleri de verildi. Uluslararası Yarışma En İyi Film İzleyici Ödülü’nün kazananı, Özcan Alper’in yönettiği “Rüzgarın Hatıraları” oldu. Ulusal Yarışma En İyi Film İzleyici Ödülü’nü kazanan “Kümes”in yönetmeni Ufuk Bayraktar’a ise ödülünü usta oyuncu Erdal Özyağcılar verdi.

Gecede ayrıca Festival Direktörü Elif Dağdeviren, sosyal sorumluluk projesi kapsamında gerçekleştirilen Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi için yapılan “Uzun İnce Bir Yoldayım” filminin ekibine teşekkür plaketi verdi ve şöyle konuştu:

“Festivaller aynı zamanda sosyal sorumluluğa hizmet etmeli. Festival bundan böyle her sene bir sosyal sorumluluğa odaklanacak. İstanbul ve Akdeniz üniversitelerinin hocaları ve öğrencileri, Büyükşehir Belediyesi Özel Eğitim Okulu ve Rehabilitasyon Merkezi üzerine ‘Uzun İnce Bir Yoldayım’ adlı bir film yaptılar. Her türlü teşekkür onlar için” dedi.

52. Uluslararası Antalya Film Festivali, ödül kazanan ulusal ve uluslararası sanatçıların Altın Portakal heykelleriyle toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir