Altın Kedi İçin Geri Sayım Başladı

İzmir’in uzun soluklu tek film festivali olan Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali bu yıl 17.kez kapılarını sinemaseverlere açacak. Kültür Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Sinema Genel Müdürlüğü, Buca Belediyesi, Karşıyaka Belediyesi, Bayraklı Belediyesi, Konak Belediyesi ve Bornova Belediyesi’nin katkıları ile gerçekleşecek olan Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali 01-06 Kasım tarihlerinde Fransız Kültür Merkezi, İzmir Sanat Merkezi ve Karşıyaka Karşı Sanat Merkezinde gerçekleştirilecek. Gösterimlerin ücretsiz olarak yapıldığı festivalin açılış seremonisi 2 Kasım Akşamı Buca Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleştirilecek. Her yıl görselleri ile dikkat çeken festivalin bu yılki afiş çalışmasını geçmiş yıllarda animasyon dalında Altın Kedi ödülünü kazanan illüstrasyon sanatçı Ethem Onur Bilgiç hazırladı.

FİLMLERİ ERDEN KIRAL’IN BAŞKANLIĞINDAKİ JÜRİ DEĞERLENDİRECEK

Altın Kedi Ödülleri için yarışmak üzere, ön jüri tarafından belirlenen finalist filmler, yönetmen Erden Kıral’ın başkanlığında, oyuncu İrem Altuğ, görüntü yönetmeni Uğur İçbak, Akademisyen Nikola Vukceviç ve yapımcı Yonca Ertürk tarafından değerlendirilecek. Ayrıca animasyon, belgesel ve deneysel kategori jüri üyeleri akademisyen Alev Fatoş Parsa, illüstrasyon sanatçı Ethem Onur Bilgiç ve Antalya Sinema Derneği Kurucu Başkanı Sidar Serdar Karakaş.

DAHA ÇOK FİLM DAHA ÇOK İZLEYİCİYE ULAŞACAK!

Festivali tüm şehre yaymak, geçen yılki ilgiyi arttırmak amacıyla merkezde bulunan salon sayısı 3’e çıkartıldı ve Avrupa festivallerinden özel seçkiler ile sinemaseverlere iyi bir program hazırlandı. Ayrıca İzmir’de gösterimi daha önce yapılmamış olan Kıyıdakiler ve Ufak Hakikatler projeleri büyük ilgi görecek. 400 kısa filmin seyirci ile buluşacağı Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali Ege üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, İzmir Ekonomi Üniversitesi ve Yaşar Üniversitesi’nde de gösterimler yaparak üniversite öğrencilerine de ulaşmayı hedefliyor. Öğrencilerin oyları ile belirlenecek olan bir kısa film Altın Kedi Gençlik Ödülü’ne hak kazanacak.

78 ÜLKEDEN BİN 438 FİLM BAŞVURUSU!

Festivale animasyon, belgesel, deneysel ve kurmaca kategorilerinde yarışmak üzere; aralarında İran, Almanya, Ermenistan, İtalya, Küba, Afganistan, Japonya, Yunanistan, Kore, Porto Riko, İspanya, İsviçre, ABD, Mısır, Çin, Kırgızistan, Rusya, Venezuella, Fransa, Irak, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerin bulunduğu 78 ülkeden bin 438 film başvurdu. Bu yıl özellikle yerli kısa film yapımlardaki kalite artışı Türkiye Sineması açısından oldukça umut verici.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir