Alman Yönetmen Türkiye’ye Geliyor

Günümüz Alman sinemasının en önemli yönetmenlerinden Christian Petzold, Türkiye’ye geliyor.

Petzolt, Barbara adlı filminin Alman Kültür Merkezi’nde yapılacak gösterimine katılacak ve filmin ardından izleyicilerin sorularını yanıtlayacak.

BARBARA
Yönetmen: Christian Petzold
Almanya, 2012, 105′, renkli
Yönetmen: Christian Petzold
Oyuncular: Nina Hoss, Ronald Zehrfeld, Rainer Bock
29.09.2015, 19:00

Sinema Salonu, Yeni Çarşı Cad. No: 32 Galatasaray-Beyoğlu
Giriş serbesttir.
Almanca, Türkçe altyazılı

Günümüz Alman sinemasının en önemli yönetmenlerinden Christian Petzold, Türkiye’de de gösterilen ve büyük beğeniyle karşılanan Barbara filminin Goethe-Institut Istanbul’da 29.9.2015 Salı saat 19.00‘daki gösterimine katılacak ve filmin ardından izleyicilerin sorularını yanıtlayacak.

Film 80’li yıllarda Doğu Almanya’da geçiyor. Rejimle yaşadığı sorunlar nedeniyle önce tutuklanan, daha sonra taşraya sürgüne gönderilen çocuk doktoru Barbara filmin başkarakteri. Her hareketi gözlense de Barbara Batı’ya kaçmakta kararlıdır; bütün meslektaşlarına, en başta da şefi olan Andre’ye karşı son derece mesafelidir.Hiçbir şey Barbara’yı artık Doğu Almanya’da tutamaz gibidir.Fakat kaçış günü yaklaştıkça kendisi, planları ve aşkı konusunda tereddütler yaşamaya başlar.
Christian Petzold
1960 yılında dünyaya gelen Christian Petzold, önce Freie Universität Berlin’de Almanca ve Tiyatro alanında eğitim aldı. 1994 yılında Alman Film ve Televizyon Akademisi’nden mezun oldu. 90’lı yılların ortasından bu yana hem televizyon hem de sinema için çektiği filmlerle günümüz Alman sinemasının en önemli yönetmenlerinden birisi oldu. 2012 yılında Barbara ile Berlin Film Festivali’nde En İyi Yönetmen dalında Gümüş Ayı ödülünü aldı.
Seçilmiş Filmografi
Die Innere Sicherheit / 2001
Wolfsburg / 2003
Gespenster / 2005,
Yella / 2007
Jerichow / 2008
Dreileben – Etwas Besseres als den Tod / 2011
Barbara / 2012
Yüzündeki Sır Phoenix / 2014

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir