FilmArası Dergisi

Aidiyet’e İlk Ödül Londra’dan!

Burak Çevik ‘in Aidiyet ( Belonging) filmi Open City Documentary Festival ‘inden ilk ödülünü aldı. The Emerging International Filmmaker Award ödülüne layık görülen film farklı ve özgün bakış açısıyla beğeni topladı. Ödülü veren jüri, filmin provakatif bir yaklaşımı olduğunu ve belgeselin ne olabileceğine dair ilham verici olduğunu ifade etti.

Burak Çevik Çevik’in ilk uzun metraj filmi olan “Tuzdan Kaide”, 68. Berlin Film Festivali’nin Berlinale Forum Bölümü’nde yer almış ve festivalde övgü toplamayı başararak Caligari Ödülü için yarışmıştı

İstanbul’da işlenen gerçek bir cinayeti ve aşkı konu edinen “Aidiyet”in konusu ise şöyle:

“2003’ün Aralık ayında, İstanbul’un banliyö mahallerinin birinde yaşayan 55 yaşındaki bir kadın, evine giren bir yabancı tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Cinayete ilişkin yürütülen soruşturma sonucu, maktulün kızı ve kızının sevgilisi gözaltına alındı. Dava 2007 yılında sonlandığında, mahkeme ikisini de müebbet hapis cezasına çarptırdı. Aidiyet, 15 yıl sonra bu kriminal vakanın mekânlarını takip ederek cinayeti işleyen zanlının polis karakolunda verdiği ifade eşliğinde topoğrafik bir gözlem yapıyor ve ardından çiftin ilk tanıştığı geceye odaklanıyor.

Avatar

Film Arası Dergisi

Temmuz 2010’da yayın hayatına ‘merhaba’ diyen Film Arası Sinema Dergisi, beşinci yılına doğru, yoluna daha emin adımlarla devam ediyor. Kapak dosyaları ve röportajlarıyla her ay sinema gündemine damgasını vuran Film Arası, artan okuyucu kitlesi ile sinema heyecanının paylaşıldığı büyük bir aileye dönüştü.

Yorum Yap

Temmuz 2017