Aida Begiç Türkiye’ye Geliyor

Balkan sinemasına yeni bir soluk getiren başarılı yönetmen Aida Begiç, 2014’de çekilen Unutma Beni İstanbul filminden sonra yeni filmi için ikinci kez Türkiye’ye geliyor.

Son dönemlerde dünyaca tanınmış sanatçıları ağırlayan Türkiye, bu kez Sarajevo, Cannes, Pesaro gibi önemli film festivallerinde ödüller alan Bosnalı yönetmen Aida Begiç’i konuk ediyor. Kar, Çocuklar ve Saraybosna’nın Köprüleri gibi dünyada yankı uyandıran filmlerle adını duyuran ve 2014’te Cannes Festivali’nde ödül alan Bosnalı yönetmen Aida Begiç, Şanlıurfa’da çekimlerini yaptığı yeni filmi için 21 Ekim Cumartesi günü Antalya’da olacak.

Antalya Film Festivali’nde açılış filmi olarak gösterilecek Bırakma Beni (Never Leave Me) filmi için gelecek olan Begiç, filmin gösterimi öncesi Şanlıurfa’daki kamplarda yaklaşık iki ay süren çekimlerde yaşananları ve film hakkında bilinmeyenleri anlatacak.

Çocuklar filminde Bosna Hersek – Sırbistan Savaşı’nda yetim kalan iki çocuğun hikayesini anlatan Begiç, bu kez yeni filminde Suriyeli yetimlerin hikayesini beyazperdeye taşıdı. Gerçek bir hikayeden esinlenilen ve başrollerinde gerçek hayattan seçilen Suriyeli yetimlerin başrol oynadığı film Antalya’nın ardından Cannes, Berlin, Venedik gibi önemli film festivallerinde gösterime girecek.

Dünyanın en saygın kadın yönetmenlerinden olan Aida Begiç imzalı Bırakma Beni, gerçek hayatta yetim bir yönetmen tarafından çekilen ve oyuncuları da yetimlerden oluşan bir film olarak, tüm dünyada mültecilere yönelik önyargıları empati duygusu ile kırmayı hedefliyor.

Aida Begić Hakkında
Saraybosna’da doğan yönetmen ve senarist Aida Begić, Saraybosna Sahne Sanatları Akademisi multimedya yönetmenliği bölümünden mezun oldu. Mezuniyet filmi “İlk Ölüm Tecrübesi” (Prvo smrtno iskustvo) 2001 yılında Cinefondation resmi seleksyonu çerçevesinde Cannes Film Festivali’nde gösterildi ve ardından pek çok ödle layık görüldü. İlk uzun metrajlı filmi “Kar” (Snijeg) ile Cannes Film Festivali’nde Eleştiri Haftası programının Grand Prix ödülünü kazandı. Cannes tecrübesinden sonra dünya çapında da pek çok ödülün sahibi oldu. Kar, Avrupa Film Akademisi’nde Discovery dalında yılın keşfi olarak aday gösterildi.

2010 yılında İstanbul, Beni Unutma adlı antolojik çalışmanın bir parçası olarak Otel(o) isimli kısa filmin senaryosunu yazarak yönetmenliğini yaptı. Aynı yıl dünyaca meşhur olan Phaidon yayınevi’nin yayınladığı Take 100 tarafından dünyada gelecekte vadeden yüz yönetmenden biri ilan edildi. İkinci uzun metrajlı filmi olan “Çocuklar’ın” (Djeca) prömiyer gösterimi Cannes Film Festivali’nde yapıldı. Festivalde Un Certain Regard resmi seleksyonunda jüri özel ödülünü aldı. Special Screening programı çerçevesinde 2014 Cannes Film Festivali’nin resmi seleksyonu içerisinde ilk gösterimi yapılan film antolojisi “Saraybosna Köprüleri’nin” (Mostovi Sarajeva) bir parçası olan Album adlı kısa filmin senaristi ve yönetmenliğini yaptı. “Yüz bin dolarlık ev’’ (Kuća od 100 miliona dolara) adlı uzun metrajlı belgesel filmin yapımcılığını üstlendi. Sarajevo, Cannes, Pesaro gibi önemli film festivallerinde ödüller alan Begiç, halen Saraybosna Üniversitesi Sahne Sanatları Akademisi’nde lisans ve yüksek lisans programlarında ders vermekte, aynı zamanda Yönetmenlik Bölümü’nün başkanlığını yürütmektedir.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir