Ahmet Kaya Filmi Vizyonda

Ahmet Kaya’nın hayatını anlatan İki Gözüm Ahmet filmi bugün vizyona girdi.

Ahmet Kaya’nın eşi Gülten Kaya ve kızları Çiğdem Öztürk ve Turaç Melis Kaya, “Bu film iznimiz olmadan çekildi” diyerek dava açmıştı. Dava sonucunda ihtiyatlı tedbir çıkarılmış ama sonrasında filmin yapım şirketi X yapım kararı kaldırtmıştı.

Olaylı bir süreç sonrası vizyona giren İki Gözüm Ahmet filminde Ahmet Kaya’yı canlandıran Özgür Tüzer’e başrollerde Aleyna Solaker, Serdar Orçin, Ruhi Sarı, Metin Yıldız ve Yelda Reynaud eşlik ediyor.

Filmin Konusu

Ahmet İki Gözüm 28 Ekim 1957 yılında Malatya’da doğan ve 16 Kasım 2000’de Paris’te hayata gözlerini yuman Ahmet Kaya’nın hayat hikayesini konu ediyor. Malatya’da kümesteki tavuklara konser vererek müzik hayatına başlayan Ahmet Kaya, İstanbul’a göç etmesinin ardından yaptığı müzikle büyük kitlelere hitap etmeye başlar. Ahmet Kaya’nın hayatının dönüm noktalarını seyirci ile buluşturan filmde, ‘Kimler Ahmet Kaya’yı hedef aldı?’, ‘Neden Ahmet Kaya?’, ‘Ahmet Kaya Paris’te neler yaşadı?’, ‘Ahmet Kaya vatan hasreti çekerken başka hangi acıları yaşadı?’ gibi pek çok sorunun cevabı yer alıyor. 

Rabia Bulut

1994 İstanbul doğumlu. Lisans eğitimini felsefe alanında tamamladı.t Yüksek Lisansını ise Medya ve Kültürel Çalışmalar alanında yaptı. Sinemada Aşk ve Zaman: Sevmek Zamanı ve Masumiyet Filmlerinin İncelenmesi başlıklı teziyle tamamladı. Lisansta aldığı sinema ve felsefe dersi kalemini sinema yazarlığına çevirmesine vesile oldu. Film Arası ile yolları kesişti. Haberler ve röportajlar yapmakta, sinema yazıları yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir