‘Ahmet Kaya Filmi Çekilebilir Fakat…’

Ahmet Kaya’nın eşi Gülten Kaya, sanatçının hayatını anlattığı iddiasıyla çekilen mevcut film girişimlerine dair dikkat çeken açıklamalar yaptı.

Geçen aylarda basında ve sosyal medyada Ahmet Kaya’nın hayatını konu eden bir film yapılacağına dair söylentiler sanatçının hayranları ve sinemaseverler açısından heyecanla karşılandı. Sonrasında Kaya’nın ailesi yaptığı yazılı açıklama ile birlikte bu tür girişimlere kesinlikle izin verilmeyeceğini belirtti. Bu açıklama sonrasında projeye yönelik heyecan yerini tartışmalara bıraktı. Ailenin filmin çekilmesine dair hiçbir rızası olmamasına rağmen, filmin çekileceğine dair haberlerin devam etmesi üzerine “bilgi kirliliğini ortadan kaldırma maksadıyla” Kaya ailesi ve avukatları bugün Beyoğlu’ndaki Cezayir Toplantı Salonu’nda konuya dair basın açıklaması gerçekleştirdi.

‘Ahmet Kaya’nın Milyonlarca Hayranını Hayal Kırıklığına Uğratmalarına Seyirci Kalamazdık’

Ahmet Kaya ile uzaktan yakından ilgisi olmayan insanların Ahmet Kaya filmi yaptığını iddia etmesini, sert bir dille eleştiren Gülten Kaya, “Ahmet Kaya ile hayatında fiilen ve düşünsel olarak tek bir kez bile yan yana gelmemiş bir takım insanlar, onun hakkından en ufak bir fikri dahi olmayan birileri bu filmi ve filmleri yapmaya çalışıyorlar. Bunların benim gözümdeki tanımı kifayetsiz muhterislerdir. Çünkü Ahmet Kaya’nın hatırasını bu kadar pervasızca didiklemek, incitmek, talan etmeye kalkmak; onu özleyen, öğrenmek isteyen, tanımak isteyen ve dinlemeyi yeniden arzu eden milyonlarca insanı da istismar etmeleri anlamına geliyor. Onların da yanıltılmalarına ve hayal kırıklığına uğratılmalarına izin veremezdik. Bu yapılmak istenen işler; Ahmet Kaya’nın hayatından, mücadelesinden tamamen uzak onu sevenlerine ve geleceğe doğru şekilde aktarmaktan tamamen uzak. Sinema sanatının asgari estetik değerlerini dahi taşımadığını düşündüğüm ve ticari olduğu, sadece ticari amaç taşıdığı son derece net bazı girişimlerle karşı karşıyayız. Hemen ifade edelim ki bizler bütün yasal korunma yollarını etkin biçimde çalıştıracağız ve bu tür girişimlere karşı hukuki haklarımızı elbette sonuna kadar kullanacağız” diye konuştu.

‘Eserlerinden Soyutlanmış Bir Anlatı Yapılamaz’

Açıklamanın devamında Ahmet Kaya’nın hayatının birebir yansıtılmayacağının filmi çekenler tarafında da belirtilmesine rağmen istismar olarak tanımladığı bu girişimin belirli çevrelerce maharet olarak sayılmasının ahlak yoksunluğu olduğunu söyleyen Kaya, Ahmet Kaya’yı kamusal bir figür hâline getiren şeyin eserleri olduğunu belirterek onun eserlerinden soyutlanmış bir anlatının yapılamayacağını vurguladı.

‘Ahmet Kaya Filmi Çekilebilir Fakat…

İlerleyen zamanlarda Ahmet Kaya’nın hayatının anlatılacağı bir filmin çekilebileceğini ancak bu filmin Ahmet Kaya’nın eserlerine de yer vermesi ve gerçek hayatını yansıtması gerektiğini de belirten Kaya, mevcut girişimlerin önüne geçmek için yasal bütün hazırlıkların yapıldığını, Gam Müzik ve kendisinden gelmeyen bilgilere itibar edilmemesi gerektiğini söyledi.

‘Yapılanlar Ahmet Kaya’nın Vahşi Bir Sömürüsünden İbaret, Ticari Bir Faaliyettir

Ahmet Kaya’yı anlatmaya, onu filmlerin, belgesellerin öznesi yapmaya değer kılan, onun notaları, besteleri, sözleri, sesi, mücadelesi ve bütün olarak hayattaki duruşudur diyerek açıklamasına devam eden Kaya, “Bu duruş emekle, sanatla, mücadeleyle, ahlaki değerlerle yoğrulmuştur. Ahmet Kaya için atılacak her adım, onun bu değerlerine sadakatle gerçekleşmelidir. Oysa yapılanlar Ahmet Kaya’nın vahşi bir sömürüsünden ibaret ticari bir faaliyettir. Ahmet Kaya’nın hayata bakışını, düşüncelerini, yeteneklerini ve üretimini sevenlerine karşı bir sorumlulukla ya da gerçek sinemanın görsel ve estetik diliyle geleceğe yönelik olarak ‘belgeleme’ yerine, onu yağmalama girişimlerinden olan “film” ya da ”filmler”i yapmaya çalışanların adlarını ise biliyoruz tabi. Bunlar Ahmet Kaya/Yusuf Hayaloğlu ağzından söylemek gerekirse sanat hırsızları. Ahmet Kaya’nın sanatsal varlığı ve üretimi hayatın ortasında bir hakikat olarak varlığını sürdürürken onu taklit etmeye soyunan sanat hırsızı figüranların hali de acıklıdır tabi” şeklinde konuştu.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir